Haber

ABD, Güney Afrika’nın Rusya’ya silah sattığını iddia etti

ABD’nin Pretoria Büyükelçisi Reuben Brigety, yaptığı basın açıklamasında, Güney Afrika’nın geçen Aralık ayında Cape Town yakınlarındaki Simon’s Town deniz üssüne yanaşan Rus ticaret gemisi “Lady R” aracılığıyla Rusya’ya silah ve mühimmat sattığını tespit ettiklerini söyledi. yıl. .

Brigety, hükümetinin Güney Afrika’nın Rusya’ya silah sattığından emin olduğunu ve konuyu çok ciddiye aldığını vurgulayarak, “Hükümetimizin bu konudaki endişelerini hafife almak hata olur” dedi. söz konusu.

Güney Afrika hükümetinden bu konuda bir yanıt beklediklerini belirten Brigety, bu gelişmeyle birlikte Güney Afrika ile Afrika Büyüme ve Fırsatlar Yasası (AGAO) müzakerelerinin çıkmaza girdiğini söyledi.

Brigety, iktidar partisi Afrika Ulusal Kongresi’nin (ANC) ABD’yi Rusya-Ukrayna savaşını kışkırtmakla suçlayan açıklamalarından da rahatsız olduklarını dile getirerek, “Hükümetimizin bu açıklamaları alenen yanlış bulduğunu söylemek doğru olur” dedi. dedi.

GÜNEY AFRİKA’DAN TEPKİLER

Güney Afrika Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa, Ulusal Meclis’te yaptığı açıklamada, Rus gemisine silah sevkiyatı konusunun incelendiğini belirterek, “Zamanı gelince konuşuruz.” ifadesini kullandı.

Ana muhalefetteki Demokratik İttifak’ın (DA) lideri John Steenhuisen, hükümeti Güney Afrika’nın Rusya-Ukrayna savaşına taraf olmamasıyla övünmekle suçladı.

Steenhuisen, “Güney Afrika’daki ABD istihbaratının, Lady R’nin savaş malzemeleri yükledikten sonra Simon’s Town’dan ayrıldığını doğrulaması, ANC hükümetinin Güney Afrika halkı ve uluslararası ortaklarımıza karşı şeffaflığını sorgulamaktadır.” dedi. dedi.

Muhalefet partisi Action SA’nın lideri Herman Mashaba yaptığı açıklamada, ABD Büyükelçiliği’nden tartışmalarla ilgili bilgi paylaşmasını isteyeceklerini söyledi. İddianın doğru olduğu kanıtlanırsa, Güney Afrika halkının hükümetten hesap sormasına yardımcı olacak” dedi. sözlerini kullandı.

resadiyeajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu