Haber

ABD, Sudan’daki Çatışma Nedeniyle Hartum Büyükelçiliği Faaliyetlerini Durdurdu

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Sudan’daki çatışmaların tırmanmasıyla Hartum Büyükelçiliği’ndeki diplomatik operasyonları askıya aldıklarını ve tüm diplomatik personeli tahliye ettiklerini açıkladı.

Blinken yaptığı yazılı açıklamada, “ABD Dışişleri Bakanlığı, Sudan’ın Hartum kentindeki büyükelçiliğimizdeki faaliyetleri geçici olarak askıya aldığını ve güvenliği bizim sorumluluğumuz olan tüm ABD’li işçileri ve aile üyelerini sadakatle tahliye ettiğini duyurdu. Büyükelçilik her zaman sıkıntılı bir karardır, ancak çalışanlarımızın güvenliği için” dedi. Asli sorumluluğumdur.” ifadelerini kullandı.

Sudan Silahlı Kuvvetleri ile Hızlı Destek Güçleri arasındaki çatışmaların ciddi ve artan güvenlik riskleri oluşturması nedeniyle bu kararı aldığını belirten Blinken, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Büyük ölçekli çatışmalar sivil ölümlere, yaralanmalara ve değerli altyapı hasarına neden oldu ve büyükelçilik çalışanımız için kabul edilemez bir risk oluşturdu. Grubumuzun, ABD ordusunun ve hükümetimizin sahadaki diğer üyelerinin yaratıcılığını ve profesyonelliğini takdir ediyorum. Bu tahliye görevini yerine getirirken.”

Blinken, Sudan’daki Amerikalıların kendi güvenliklerini planlamalarına yardımcı olmaya devam edeceklerini ve bölgedeki ABD vatandaşlarına düzenli olarak bilgi vereceklerini belirtti.

Sudan’daki çatışmaların taraflarını bayram için bir an önce ateşkesi uzatmaya davet eden Blinken, taraflara uluslararası insancıl hukuk ve sivillerin korunması kapsamındaki yükümlülüklerini hatırlattıklarını kaydetti.

Bu arada Dışişleri Bakanlığı Sudan için yeni bir seyahat uyarısı yayınlayarak ABD vatandaşlarını bu ülkeye seyahat etmemeye, orada kalan ABD vatandaşlarının ise ülkeyi terk etmesi çağrısında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu