Haber

ABD ve Asya-Pasifik ülkelerinin ortak askeri tatbikatı “Altın Kobra” Tayland’da başladı

Asya-Pasifik bölgesindeki en büyük katılımlı çok uluslu askeri tatbikat olan “Altın Kobra”nın Tayland’da başladığı bildirildi.

Japon Kyodo ajansının haberinde, bölgesel iş birliğini artırmak amacıyla Tayland ve ABD’nin ev sahipliğinde düzenlenen “Altın Kobra” tatbikatına 30 ülkeden yaklaşık 10 bin işçinin katıldığı belirtildi.

Ev sahibi ülkelerin yanı sıra Japonya, Güney Kore, Endonezya, Singapur ve Malezya tatbikata tam katılım sağlarken, Çin, Hindistan ve Avustralya sınırlı kapsamla tatbikata katılacak.

“Altın Kobra” tatbikatının açılış töreninde konuşan ABD’nin Bangkok Büyükelçisi Robert Godec, katılımcıların ortak güvenlik sorunları karşısında yeni iş birliği fırsatlarını fark etmesiyle tatbikatın yıllar içinde genişletildiğini belirtti.

İnsani çatışmalar, doğal afetler ve acil durumlara müdahale temelinde birebir görevlerin bulunduğunu kaydeden Godec, zamanında ve etkin bir şekilde müdahale edebilmek için bu görevlerin yıllık olarak uygulanmasının çok değerli olduğunu söyledi.

Bu yılki tatbikatta ilk kez uydulara yönelik olası saldırılara müdahaleyi içeren uzay tatbikatının da yer aldığı belirtildi.

Uzay tatbikatı ile “hava olaylarının askeri operasyonlar, haberleşme sistemleri ve uydular üzerindeki etkilerine ilişkin anlayışın” geliştirilmesinin amaçlandığı kaydedildi.

1982 yılından bu yana düzenlenen “Altın Kobra” tatbikatı bu yıl 10 Mayıs’a kadar devam edecek.

ceyhanajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu