Haber

Aksaray’daki Süt Çiftliğindeki Hayvanlar Öldü

KEMAL ONUR ATALAY

Aksaray Topakkaya ilçesinde yaşayan Mustafa Avcu’ya ait süt çiftliğinde bulunan 15 küçükbaş hayvan hayatını kaybetti. Avcu, “Hayvanlarımı böyle görünce uyuşup yere düştüm. Zaten şeker hastasıydım. Hayvancılık yapmak zaten zor. 450 lira yem verin, ölünce işiniz olur” dedi. Benim gibi bir adama bunun dışında pek bir gelirim yok. Veteriner çağırdım. Geldiler, tahlil yaptırdılar, Konya’ya gönderdiler, tetkikleri şu şekildeydi.” “O dönemde 70 hayvanım vardı, 15’i öldü” dedi.

Tek geçim kaynaklarının bu olduğunu belirten Avcu, “Dün gece onları besledim ve sabah uyandığımda hayvanlar ölmüştü. Beslemediğim hayvanlarda hiçbir sorun yok.” Mustafa Avcu’nun eşi, Konya’ya numune gönderdiklerini belirterek, “Mustafa beni aradı, geldim, hayvanların hepsinin düşmüş olduğunu gördüm, vay be dedik, sonra hemen jandarmayı aradık, jandarmaların ne yapabileceğini sorduk, ne yapacaklarını sorduk. Şikayetçi olduk, sonra şikayette bulunacağımızı söyledik. Jandarma numunelerin fotoğraflarını çekip Konya’ya gönderdi.” “Gönderdik” dedi.

“HAYVANCILIK ZATEN ZOR”

Mustafa Avcu şunları söyledi:

“30 yıldır hayvancılık yapıyorum. Akşam hayvanlarıma yem verdim, sabah 5’te uyandım, 15 tanesi öldü. Akşam yemi döktüğüm için şüphelendim, ondan da olabilir. Beslemediğim başka hayvan kalmadı. Hayvanlarımı böyle görünce uyuşup yere düştüm, hayatımı kaybettim. Zaten şeker hastasıyım. Zaten hayvancılık yapmak zor, 450 lira Yem.Öyle ver ölünce işin biter.Benim gibi bir adama bundan başka pek bir gelirim yok.Veteriner çağırdım geldiler, tahlil yaptırdılar,Konya’ya gönderdiler. , Şu anda 70 hayvanım vardı, 15’i öldü. Hayvanlar hala ölmeye ve sürekli düşmeye devam ediyor. Yetkililer bize yardımcı olacaktır. Yapacak başka bir şey yok. Onları yetiştiriciler olarak düşünmeye çalışıyorduk ama artık yoklar.”

“KONYA’YA ÖRNEK GÖNDERDİK, BAKALIM NE OLACAK”

Mustafa Avcu’nun eşi şunları söyledi:

“Mustafa beni aradı, geldim, baktım hayvanların hepsi düşmüş, vay be dedik, sonra hemen jandarmayı aradık, jandarmanın ne yapabileceğini sorduk, şikayette bulunuyor muyuz, sonra suç duyurusunda bulunacağız dedik. Jandarma resimlerini çekti, numuneleri Konya’ya gönderdik, bakalım sonuçları ne olacak, vatandaşlarımız bize yardım ederse başka gelirimiz yok, bundan geçimimizi sağlayabiliriz.” “Biz sağlıyorduk, başka hiçbir şeyimiz yok, bunlar var ama hepsi gitti, servetimiz gitti, ne yapalım?”

Kaynak: ANKA/Ömür

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu