Almanya

Almanya ve Fransa: Filistin’i tanımak için erken

İspanya, İrlanda ve Norveç’in Filistin’i bağımsız bir devlet olarak tanıma yönünde attıkları adımın ardından gözler Avrupa’daki diğer ülkelere çevrildi. Slovenya ve Malta’nın da kısa süre içinde benzer yönde adım atmaları beklenirken, Almanya ile Fransa’dan aksi yönde açıklamalar geldi.

Almanya Dışişleri Bakanlığı, şu aşamada Filistin’i bağımsız bir devlet olarak tanımayacaklarını açıklayarak, bu yönde adım atan ülkelerle arasına mesafe koydu. Alman Dışişleri’nden yapılan açıklamada, “Almanya’nın bağımsız bir Filistin devletinin varlığını desteklediği, ancak buraya varılması için atılması gereken adımlar olduğu” vurgulandı. Açıklamada, Almanya’nın bu hedefe ulaşılabilmesi için Filistinli kurumların reform ve gelişme çabalarını desteklemeye devam edeceği kaydedildi.

Fransa da Almanya gibi şu an için Filistin’i resmen tanımak istemiyor. Fransa Dışişleri Bakanı Stephane Sejourne, böyle bir kararın sembolik olmaktan öte anlam ifade etmesi gerektiğini belirterek, henüz tanıma için uygun ortamın oluşmadığını ifade etti. Paris’te İsrail Dışişleri Bakanı Israel Katz ile görüşen Sejourne, “Fransa böyle bir karar için koşulların karşılandığını henüz düşünmüyor.” dedi.

haberdamal.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu