Haber

Arap Birliği’nden Gazze kararı: 11 Kasım’da acil toplantı yapacaklar

İsrail ile Hamas’ın askeri kanadı El Kassam Tugayları arasında 7 Ekim’den bu yana devam eden çatışmalar 24’üncü gününde de devam ediyor.

İsrail, abluka altındaki Şeridi’ne sivillerden bağımsız olarak saldırılar gerçekleştiriyor.

Saldırılar nedeniyle aralarında kadın, yaşlı ve çocukların da bulunduğu binlerce masum sivili katleden İsrail, Gazze’de de kara operasyonları yürütüyor.

Dünyanın bazı ülkelerinde halk tepkilerini Filistin’in kurtuluşu için yürüyüşler düzenleyerek gösterdi.

11 Kasım’da acil toplantı kararı aldılar

Merak edilen konulardan biri de Arap Birliği’nin İsrail’in baskınlarına verdiği tepkiydi.

22 Arap ülkesinin üyesi olduğu ulusötesi bir örgüt olan Arap Birliği, İsrail’in saldırıları sürerken 12 Ekim’de uluslararası topluma acil müdahale çağrısında bulunmuş ve ardından sessizliğe bürünmüştü.

Alınan son karara göre Arap Birliği, Gazze’yi görüşmek üzere 11 Kasım’da acil toplantıya çağrıldı.

İsrail’in Gazze’ye yönelik baskınlarının arttığı bir dönemde 11 gün toplanma kararı alan Arap Birliği’nin bu davranışı tepki çekti.

12 Ekim’de acil müdahale çağrısında bulundular

Arap Birliği dışişleri bakanları, İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yönelik baskınlarını görüşmek üzere 12 Ekim’de Mısır’ın başkenti Kahire’de olağanüstü toplantı düzenledi. Fas, Cezayir ve Ürdün dışişleri bakanları, Filistin-İsrail çatışmasının bölgedeki yansımalarına karşı uyarılarda bulunurken, uluslararası topluma acil müdahale çağrısında bulunuldu.

Arap Birliği geçtiğimiz günlerde Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda alınan kararı kabul etti. “Gazze’de kalıcı insani ateşkes çağrısı”Kararı memnuniyetle karşılıyoruz “Uluslararası toplumun gerçek iradesini yansıtıyor”değerlendirmesini yaptı.

derecikhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu