Ekonomi

Arjantin yabancı havayollarını çekmek için havacılık sektörü reformunu başlattı

Havacılık sektörünü serbestleştirmek için önemli bir adım atan Arjantin hükümeti, Çarşamba günü yabancı havayolu şirketlerini devlet tarafından işletilen Aerolineas Argentinas’ın hakim güç olduğu bir pazarda rekabet etmeye davet eden bir kararname yayınladı. Bu girişim, ülke içindeki güzergahların, uçuş frekanslarının ve rakiplerin sayısını artırma çabalarının bir parçası.

Yeni kararname uyarınca havayolu şirketleri artık tek şart güvenlik onayı olmak üzere sınırsız sayıda rota ve frekans işletmeyi talep etme özgürlüğüne sahip. Ayrıca, havayollarına kendi uçak biletlerini belirleme özerkliği tanınarak, hükümetin bir fiyat tabanı oluşturmasına izin veren ve daha önce yürürlükte olmayan bir düzenleme kaldırıldı.

Aralık ayında göreve gelen Başkan Javier Milei’nin yönetimi, çeşitli ülkelerle, bu ülkelerin havayolu şirketlerinin belirli koşullar altında Arjantin’deki iç hatlarda hizmet vermesine izin veren “açık uçuş anlaşmaları” yapma konusunda proaktif davrandı.

Arjantin bugüne kadar Brezilya, Şili, Peru, Ekvator, Panama, Uruguay ve Kanada ile bu tür anlaşmalar imzaladı. Bu da Gol, LATAM ve Air Canada gibi havayolu şirketlerinin Arjantin pazarına girmesinin önünü açıyor.

Ulaştırma sekreterliği önümüzdeki aylarda daha fazla anlaşmanın imzalanacağını öngörüyor. Mayıs ayına ait son veriler itibariyle Aerolineas Argentinas iç hat uçuşlarında %62’lik bir paya sahipken, onu %26 ile Flybondi ve %11 ile Jetsmart takip ediyor.

Başkan Milei’nin havayolunu özelleştirme niyetini dile getirmesi nedeniyle Aerolineas Argentinas’ın geleceği şu anda belirsizliğini koruyor. Geçtiğimiz ay Kongre tarafından kabul edilen torba reform tasarısından özelleştirme önerisi çıkarılmış olsa da, Milei’nin sözcüsü Manuel Adorni yakın zamanda verdiği bir röportajda hükümetin özelleştirme ya da alıcı bulma arayışına girmeden önce Aerolineas gibi devlet şirketlerinin karlılığını arttırmayı hedefleyebileceğini öne sürdü.

Aerolineas’ın operasyonlarını ve işgücünü olumsuz etkileyebileceğini savundukları reformlar nedeniyle sendikaların eleştirilerine maruz kalmasına rağmen, havayolu geçen yıl 32 milyon dolar net kar bildirdi.

Reformlar, Aerolineas’ın uçuş frekanslarını azaltmak ve işgücünü küçültmek de dahil olmak üzere, sendika temsilcilerinin onaylamadığı ayarlamalar yapmasına neden oldu. Havacılık sektöründeki revizyonun Aerolineas Argentinas ve çalışanlarının yanı sıra daha geniş Arjantin pazarı üzerindeki tam etkisi henüz görülmedi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haberkartepe.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu