Haber

Arnavutluk’ta Başbakan Rama ile ilgili gensoru önergesi tartışması sırasında tansiyon yükseldi

Arnavutluk Parlamentosu’na gensoru sorusu, ABD’de gözaltına alınan eski Federal Soruşturma Bürosu (FBI) yetkilisi Charles McGonigal’in Başbakan ile yakın bağları olmasının ardından ana muhalefetteki Arnavutluk Demokrat Partisi’nin (PD) milletvekilleri tarafından verildi. Rama ve iddia edilen yolsuzluk.

Başbakan Rama oturuma katılmazken, gensoru önergesine ilişkin sorular Parlamento ile İlişkiler Bakanı Elisa Spiropali’ye yöneltildi.

Buna karşı çıkan muhalefet milletvekilleri, kürsüyü kapatarak konuşmaları engellemeye çalıştı.

Suçlamaların siyasi olduğunu söyledi.

Spiropali burada yaptığı konuşmada Meclis’te gerçekleri konuşmanın değerine vurgu yaparak, muhalefetin Başbakan Rama’ya yönelik suçlamalarının son derece önemli olduğunu söyledi. “politik”dedi ki.

Ne Başbakan’ın ne de herhangi bir Arnavut vatandaşının elinde herhangi bir suçlama veya dosya bulunmadığına işaret eden Spiropali, olmayan bir şeyin hesabının sorulacağını belirtti.

PD Milletvekili Luciano Boçi, Başbakan Rama’nın derhal Meclis oturumuna gelmesini talep ederek, durumun gensoru önergesi ile geçilemeyeceğini belirtti.

Öte yandan Arnavutluk Meclis Başkanı Lindita Nikolla, gerginlik sırasında kendisine hakaret ettiği gerekçesiyle PD Milletvekili Gazment Bardhi’yi oturumdan ihraç etti.

Başbakan Rama’dan tepki

Başbakan Rama ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Meclis’teki gelişmeleri ahlaki, siyasi, seçim çaresizliği, ifade özgürlüğü, gerçekler ve kamuoyunun kötüye kullanılması olarak nitelendirdi.

Rama, Amerikan adaleti tarafından soruşturulan bir dava ile çokça iftira atılarak kamuoyunun manipüle edilmesinin amaçlandığını ve kendileriyle hiçbir ilgisinin olmadığını belirtti.

Eski bir FBI yetkilisiyle görüştüğünü iddia etti.

Medyaya yansıyan bilgilere göre Rama’nın eski FBI yetkilisi McGonigal ile görüşmelerde bulunduğu iddia ediliyor.

ABD Adalet Bakanlığı Ocak ayında, eski bir FBI üst düzey istihbarat karşı istihbarat görevlisinin, bir Rus oligarkın ABD yaptırımlarını atlatmasına yardım ettiği için tutuklandığını bildirdi.

McGonigal ayrıca kara para aklama, kara para aklamaya teşebbüs, geliri gizleme, yanlış beyan ve belge veya verileri tahrif etmekle suçlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu