Ekonomi

BARÜ’nün projesiyle iğne yapraklı ağaç kozalaklarından katma değeri yüksek ürünler elde edilecek.

Bartın Üniversitesi’nin (BARÜ) TÜBİTAK destekli projesiyle ilk kez denenecek sistemle iğne yapraklı ağaç kozalaklarından katma değeri yüksek ürünler elde edilecek.

Bartın Üniversitesi (BARÜ) Bartın Orman Fakültesi, Orman Endüstri Mühendisliği Bölümü, Öğr. TÜBİTAK 1002-A Hızlı Destek Programı.

Atık konileri BARÜ’de değerlendirilecek

“İğne Yapraklı Ağaç Kozalaklarından Doğal Derin Ötektik Çözücü ile Lignin Elde Edilmesi ve Biyoaktivitesinin Belirlenmesi” başlıklı projeyle ilk kez Doğu Karadeniz Göknarı, Toros Sediri, Doğu Ladin ve Taş kozalaklarından mikrodalga yöntemiyle lignin elde edilecek Çam Türkiye’de doğal olarak yayılış göstermektedir. Proje çıktısı olarak elde edilen bu ligninlerin antioksidan ve antibakteriyel özellikleri incelenecektir. Böylece artık atık madde olmaktan çıkan lignin, sürdürülebilir ve yenilenebilir özellikleriyle artık yeni nesil akıllı cihazlar için değerli bir kaynak olacak.

Proje hakkında bilgi veren Özgürlük, “Doğal kaynakların azalması, bu kaynaklardan akılcı ve ekonomik kullanım yöntemleri geliştirilerek tüketicilerin daha verimli faydalanmasına yol açtı. TÜBİTAK tarafından desteklenmeye hak kazanan projemiz ile ormanlarımızı kullanıyoruz. ve yaşam döngüsü açısından önemli olan lignoselülozik bazlı hammadde kaynaklarının daha verimli kullanılmasını sağlamak.” “Atık olarak değerlendirilen kozalakların verimli kullanılması amacıyla daha uygun şekilde değerlendirilmesi için araştırmalar yapacağız. Ayrıca bu çalışmayla mikrodalga ile ilk kez katma değeri yüksek lignin elde edeceğiz. Derin bir ötektik çözücü kullanan yöntem” dedi.

“Yerli ve milli fırsatlarla sürdürülebilirlik ekseninde çalışıyoruz”

Katma değeri yüksek, yerli ve milli ürün üretiminin stratejik öneme sahip olduğu günümüzde yürütülen bu projenin önemine değinen BARÜ Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, “Proje kültürünü projeye dönüştürmek için yoğun bir şekilde çalışıyoruz. tüm bileşenlerimiz için bir uygulama ve desteklenen projelerin sayısı her geçen gün arttıkça geleceğe daha da motive oluyoruz.Yerli ve milli kaynaklarla üretilen, katma değeri yüksek işler üretmeyi hedefleyen bu çalışmanın, gelişme dinamiklerimize de katkı sağlayacak.” Bu bakımdan sürdürülebilirlik konusundaki çalışmalarından dolayı Prof. Dr. Ayben Kılıç Pekgözlü’yü ve doktora öğrencimiz Özge Özgür’ü tebrik ediyorum. Kurumsal ilerlememize katkılarından dolayı Lisansüstü Eğitim Enstitü Müdürümüz Prof. Dr. Sabri Gök ve Bartın Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Birsen Durkaya’ya teşekkür ederiz. Ayrıca bizi daha iyiye ulaşma konusunda motive eden ve destekleyen YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’a, YÖK üyelerimize ve bilime dayalı kalkınma anlayışıyla bizleri cesaretlendiren TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’a da teşekkür ediyorum. ” ifadelerini kullandı. – BARTIN

cermikhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu