Haber

Çin’in Ac332 Helikopteri İlk Kez Tam Donanımlı Uçuşa Çıktı

Çin’in AC332 çift motorlu sivil helikopteri, Cuma günü Çin’in Tianjin kentinde ilk tam donanımlı uçuşunu başarıyla tamamladı.

Maksimum kalkış ağırlığı 3.850 kilogram olan helikopter, 10 yolcu taşıyabiliyor.

Helikopteri geliştiren Çin Aviation Industry Corporation of China’ya (AVIC) göre, helikopter saatte maksimum 260 km seyir hızına ve maksimum 693 km uçuş menziline sahip.

SES 1 (Çince): LI SHENGWEI, AC332’nin baş tasarımcısı:

“AC332, yüksek irtifa performansında, insan-makine verimliliğinde, kullanım kolaylığında, sürüş konforunda ve fonksiyonel güvenilirliğin yanı sıra yüksek irtifalarda çalışma kabiliyetinde önemli gelişmeler gördü.

Farklı harekât gereksinimlerini karşılayabilecek çeşitli konfigürasyonlara sahip olan helikopter, daha düşük işletme maliyetlerine sahip.

Yüksekliği 4 bin 500 metre, maksimumu ise 6 bin metre olan AC332, yayla bölgelerinde hava ulaşımı, arama kurtarma ve tıbbi yardım ihtiyaçlarını karşılayabiliyor.

SES 2 (Çince): LI SHENGWEI, AC332’nin baş tasarımcısı:

“Bu model 4 tonluk helikopter alt pazarı için tasarlanmıştır. Acil kurtarma alanındaki boşluğu doldurmayı amaçlamaktadır. Helikopterin arka kapağı sayesinde sedyeye hızlı erişim sağlanmakta ve bu sayede tıbbi kurtarma sırasında sedye sorunu çözülmektedir. Öte yandan helikopterin yüksek irtifa kabiliyeti, yüksek bölgelerdeki hava ulaşımı gereksinimlerini karşılamaya hizmet ediyor.”

AVIC, 4 ton ağırlığındaki çok maksatlı helikopterin 24 adetlik ilk parti siparişinin Cuma günü teslim alındığını bildirdi.

Bu siparişler, 18 helikopter için satın alma sözleşmesi ve 6 helikopter için ön sipariş sözleşmesini içeriyor. Helikopterler, hava ikmal, acil tıbbi kurtarma, devriye ve diğer çeşitli alanlarda kullanılacaktır.

xinhua Haberler Teşkilat muhabirleri Tianjin’den bildiriyor. (XHTV)

Kaynak: Xinhua / Güncel

haber-adalar.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu