Ekonomi

Coya konferansta umut verici ALS biyobelirteç verilerini sundu

HOUSTON – Düzenleyici T hücre fonksiyonu geliştirme konusunda uzmanlaşmış bir biyoteknoloji firması olan Coya Therapeutics, Inc. (NASDAQ: COYA), bugün Nöroimmün Farmakoloji Derneği Konferansı’nda önemli biyobelirteç verilerini açıkladı. Veriler, 4-Hidroksinonenal (4-HNE) seviyelerinin Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS) progresyonu ve hasta sağkalımı için öngörücü bir belirteç olma potansiyelinin altını çiziyor.

Boylamsal bir hasta kayıt kohortundan 50 ALS hastasının dahil edildiği çalışma, serumdaki 4-HNE seviyelerinin ALS hastalarında sağlıklı kontrollere kıyasla önemli ölçüde daha yüksek olduğunu ortaya koydu. Ayrıca bu seviyeler, 4-HNE eşik seviyesine dayalı olarak 24 aylık sağkalımı öngörmede %91,7 duyarlılık ve %71,1 özgüllük ile hastalık ilerlemesi ve sağkalım oranı ile güçlü bir korelasyon gösterdi.

Coya’nın araştırması, 4-HNE’nin ALS hastalığını modifiye eden tedavilerin etkinliğini izlemek için değerli bir vekil biyobelirteç olabileceğini göstermektedir. Buna, kavram kanıtlama çalışmasında 4-HNE ve diğer proinflamatuar biyobelirteç seviyelerini düşürdüğü görülen düşük doz interlökin-2 ve CTLA-4 Ig kombinasyon tedavisi olan COYA 302 de dahildir.

Coya’nın Bilimsel Danışma Kurulu Başkanı Dr. Stanley Appel, 4-HNE’nin hastalık ilerlemesi ve hasta sağkalımı ile korelasyonu konusunda iyimser olduğunu ifade ederek biyobelirteç olarak potansiyel önemini destekledi. Biyobelirteç verilerinin gücü ışığında Coya, 4-HNE’nin ALS progresyonu ve sağkalım tahmini için yeni bir potansiyel biyobelirteç olarak doğrulanmasını görüşmek üzere FDA ile iletişime geçmeyi planlıyor.

Lou Gehrig Hastalığı olarak da bilinen ALS, tedavisi olmayan ve sınırlı tedavi seçenekleri olan nadir, ilerleyici bir nörolojik hastalıktır. Motor nöronları etkileyerek kas güçsüzlüğü, atrofi ve nihayetinde solunum yetmezliğine yol açar. Hastalığın ilerleyişi tipik olarak Revize ALS Fonksiyon Değerlendirme Ölçeği (ALSFRS-R) kullanılarak izlenir.

Coya Therapeutics, sistemik inflamasyon ve nöroinflamasyonu hedef alan tedaviler geliştirmeye kendini adamıştır. Başlıca araştırma ürünü olan COYA 302, düzenleyici T hücrelerinin anti-enflamatuar işlevini artırmayı ve aktive monositler ve makrofajlar tarafından üretilen enflamasyonu bastırmayı amaçlamaktadır.

Şirket COYA 302’yi ALS, Frontotemporal Demans, Parkinson Hastalığı ve Alzheimer Hastalığı dahil olmak üzere çeşitli nörodejeneratif hastalıklar için geliştirmektedir.

Bu makalede sunulan bilgiler Coya Therapeutics’in basın açıklamasına dayanmaktadır.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haber-gemerek.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu