Haber

Depremzedelerin Uzuvları Hiperbarik Oksijen Tedavisiyle Kurtarıldı

6 Şubat 2023’te yaşanan depremden etkilenen illerde, merkezi KAHRAMANMARAŞ olan ve çöken binaların enkazı altında yaralanan 62 depremzedenin uzuvları, sevk edildiği Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi altına alındı. Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Polikliniğinde ‘hiperbarik oksijen tedavisi’ uygulanarak amputasyondan kurtarıldı. . Sualtı Tıbbı ve Hiperbarik Tıp Uzmanı Dr. Tubanur Balta Sarı, “Depremde 62 hastaya hizmet verdik. Bu hastaları 24 saat kesintisiz tedavi ettik ve bu hastaların uzuv kayıplarının önüne geçtik.”

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat 2023 depreminden etkilenen illerde, çöken binaların enkazında yaralanan depremzedelerden bazıları, tedavileri için Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi. Sualtı Tıp ve Hiperbarik Tıp Polikliniği Hiperbarik Oksijen Tedavi Merkezi’nde yapılan tedaviyle depremzedelerden 62 kişi uzuvlarının kesilmesinden kurtuldu.

Sualtı Tıbbı ve Hiperbarik Tıp Uzmanı Dr. Tubanur Balta Sarı, tedavinin dokulardaki oksijen eksikliklerini gidermek amacıyla uygulandığını belirterek, “Hiperbarik oksijen tedavisi, hastaların maske veya başlık aracılığıyla yüzde yüz oksijen soluduğu bir tedavi sistemidir. Yüksek basınçlı ortamda, normal atmosfer basıncından daha yüksek basınca sahip bir odada Karbon monoksit zehirlenmesi iyileşmenin gecikmesine neden olur.” Bu tedaviyi doku uçlarındaki oksijen yetersizliğinden kaynaklanan akut yaraların olduğu durumlarda uyguluyoruz. Beyin sarsıntısı sırasında ‘Ezilme’ yaralanması dediğimiz, uzuvların çoğunlukla enkaz altında beton yığınlarının ortasında kaldığı bu hastalıkta, damar yaralanmasının eşlik ettiği travmalarla karşılaşıyorduk. Bu durumlarda hastaların dokularına olan oksijen basıncı azalıyor ve “Dolaşımları bozuluyordu. Doku oksijen eksikliğini gidermek amacıyla Hiperbarik oksijen tedavisi kullanarak dokuların oksijenlenmesini sağlayarak uzuv ve organ amputasyonlarını engellemeye çalıştık.” Dolaşımı bozulan hastaların durumu” dedi.

’62 HASTAYA 1,5 AY BOYUNCA 24 SAAT HİZMET VERDİK’

Tedavi gören 62 hastaya 24 saat hizmet verdiklerini belirten Dr. Sarı, “Normalde bu tedaviyi günde 2 seans uyguluyorduk. 3 doktorla çalıştık, görev alarak ve isteyerek gelen arkadaşlarımız vardı. Onarımın ardından hastalarımıza 1,5 ay boyunca 24 saat bu tedaviyi sunduk.”Bu süreçte 62 hastaya hizmet verdik. Bu hastaları 24 saat aralıksız tedavi ettik ve bu hastaların birçoğunun uzuv kaybını önledik” dedi.

haber-eyyubiye.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu