Ekonomi

Düzce’de depremin bilançosu netleşiyor

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Düzce Valiliği’nde düzenlenen Afet Uyum ve Kıymetlendirme Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, kentte 17 Ağustos 1999 zelzelesinden sonra 12 Kasım 1999’da yaşanan sarsıntının ortaya koyduğu travmanın geçmediğini, Düzcelilerde “Yeni deprem olacak mı?” kaygısının olduğunu aktardı.

Depremin akabinde yaşanan kaygıyı çok süratli formda üzerlerinden atmaları gerektiğini lisana getiren Soylu, “Bunun için çok hızlı hareket ediyoruz. Gerek zarar gerek hasar tespitlerinde olsun, belki de bu zamana kadar gördüğüm en hızlı davranışı ortaya koymaya çalışıyoruz” formunda konuştu.

Binalar az ya da ağır hasarlı

“Düzce’de şu anda orta hasarlı yok, ya az hasarlı ya ağır hasarlı var” diyen Bakan Soylu, hasar tespitleri konusunda şu ana kadar 23 bin 916 binanın tarandığını belirterek şu bilgileri paylaştı: “369 konut acil yıkık ve ağır hasarlı. Orta hasarlı yok. Ağır hasarlı ve acil yıkık binalar bugünden itibaren yıkılmaya başlanıldı. Az hasarlı ise 2 bin 548 bina var, toplamda 9 bin 446 konut var, şu ana kadar yapılan 56 bin 266 taramada.” Şu ana kadar 317 artçı zelzelenin olduğunu vurgulayan Soylu, “Bunların en büyüğü 4,3 ve 4,1; artçı deprem aralığı 1 saate kadar düştü” dedi. Soylu’nun verdiği bilgiye nazaran bölgede 2 bin çadır kuruldu.

Fayın üzerinde güç kalmadı

AFAD Zelzele Risk ve Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar, Düzce’de 5,9 büyüklüğündeki zelzelesi üreten fayın üzerinde güç kalmadığını belirterek “Burada önümüzdeki haftalarda vatandaşımızın hissedebileceği boyutta birtakım artçı sarsıntılar meydana gelebilir. Bu da vatandaşımızı kaygılandırmasın. 17 Ağustos 1999 depreminde ‘Karadere Fayı’ diye adlandırdığımız bölgede yaklaşık 10 kilometre civarındaki bir bölüm kırılmamıştı, yani içindeki enerjiyi boşaltmamıştı. Bu son depremde bu 10 kilometrelik bölümdeki enerji de boşalmış oldu” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu