Haber

FT’den ‘ilgi’ yorumu: Yatırımcıların şüpheleri devam ediyor

Merkez Bankası’nın yeni lideri Hafize Gaye Erkan başkanlığında ilk kez toplanan Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizini 650 baz puan artırma kararı dünyaya da yansıdı. basmak. İngiltere’nin The Financial Times gazetesi Adam Samson imzasıyla yayınladığı haberde, Türkiye’nin krizi bitirmek için attığı adımın ardından yatırımcıların şüphelerinin devam ettiğini belirtti.

Gazete, fon yöneticilerinin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geleneksel olmayan politikaların tamamen terk edilmesine izin vermeyeceği konusunda alarma geçtiğini kaydetti.

KUŞKU SÜRÜYOR: ERDOĞAN İZİN VERECEK Mİ?

Dün alınan faiz kararının 2021’den bu yana ilk faiz artırımı olduğunu hatırlatan gazete, fon yöneticilerinin faiz artırımını yatırımcıları yeniden ülkenin mali yönetimine inandırmak için atılan bir bebek adımı olarak nitelendirdiğini ancak Erdoğan’ın sıra dışı politikalarının devam ettiğini söyledi. bu da yıllarca sürecek bir ekonomik krizi tetikledi. Tamamen bırakılmasına izin vermeyeceğine dair şüphelerinin devam ettiğini belirtti.

ARTIŞ ORANI BAZI YATIRIMCILARI HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRATTI

Faiz artışının ne anlama geldiğine de değinilen haberde, bu saldırının Erdoğan’ın seçim sonrası göreve getirdiği ekonomi grubunun Türkiye ekonomisini daha sürdürülebilir bir düzeye getirmek için klasik ekonomik araçları kullanacağına işaret edildiği belirtildi. Türkiye pazarından ayrılan yatırımcıları tekrar ülkeye çekmektir.

Faiz artışının bazı yatırımcıları hayal kırıklığına uğrattığını hatırlatan Financial Times, Londra’daki GAM şirketinin yatırım yöneticisi Paul McNamara’nın hamleyi gerçek tarafta bir bebek adımı olarak nitelendirdiğini ancak bu adımın gidişatı değiştirmeye yetmeyebileceğini söylediğini aktardı. piyasadaki ruh hali.

FAİZ SİYASETİNİN ÖTESİNDE GEREKEN ADIMLAR

Dünkü faiz kararının ardından Türk Lirası’nın (TL) ABD Doları karşısında yüzde 4,5 değer kaybettiğine dikkati çeken gazete, artış oranından daha büyük bir sorunun yeni Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in daha güçlü ekonomi politikalarına ihtiyaç duyduğunu söyledi. Hoşgörü gösterip göstermemek olmadığını yazdı.

Buna göre Capital Advisors’ın İstanbul Müdürü Murat Gülkan da bunun sadece faiz artışından ibaret olmadığını, Maliye Bakanı Şimşek’in yetkilerinin sınırları netleşmeye başladıkça piyasanın bunu hissedeceğini söyledi.

McNamara, Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmesinde, Merkez Bankası’nın politika faizini artırmasının ötesinde, Türkiye’nin TL’ye yönelik müdahalelerinden geri adım atmasının ve ekonomide büyük dengesizliklere neden olan krediye dayalı büyümeden kararlı adımlarla uzaklaşmasının değerli olduğunu belirtti. . (DIŞ HABERLER)

yenipazar-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu