Teknoloji

Google’dan Epic’e hodri meydan: “Savaşmadan istediğini vermeyeceğiz”

Epic Games, Aralık ayında Google’a karşı açtığı antitröst davasını federal bir jürinin kararıyla kazandı. Birkaç ay sonra oyun geliştiricisi, hayata geçirilmesi halinde Google Play Store’u baştan aşağı değiştirecek talep listesini sundu. Şimdiyse Google, mahkemeye bir ihtiyati tedbir başvurusunda bulunarak Epic’e savaşmadan istediğini vermeyeceğini, zira şirketin taleplerinin duruşma kayıtlarının çok ötesine geçtiğini söyledi.

Engadget tarafından yayınlanan dosyada Google, Epic’in sunduğu çözümlerin sadece uygulamaların fiyatlarını belirlemek için küresel bir düzenleyici mekanizma oluşturmasını değil, aynı zamanda dünya çapında milyarlarca tüketici ve uygulama geliştiricisi tarafından kullanılan son derece karmaşık ve dinamik bir ekosistemi de mikro düzeyde yönetmesini gerektireceğini belirtiyor.

Hatırlatmak gerekirse Epic, Google’ın Android’i üçüncü taraf uygulamaların ödeme sistemlerine açmasını ve uygulama kataloğunu üçüncü taraflara sunmasını istiyor. Ayrıca önceden yüklenmiş uygulamalar üzerindeki kısıtlamaların kaldırılmasını ve üçüncü tarafları teşvik eden her türlü Google faaliyetinin yasaklanmasını istiyor.

Google, tüm bu taleplere boyun eğmenin rekabet etmesini etkin bir şekilde engelleyeceğini ve bunun da Android kullanıcılarını ve geliştiricilerini olumsuz etkileyeceğini iddia ediyor. Ayrıca Google, Epic’in önerilerinin yalnızca Epic’e fayda sağlayacağını ve diğer geliştiricileri uygulamalarının dağıtıldığı yer üzerindeki kontrolden mahrum bırakarak onlara zarar vereceğini belirtiyor. Buna göre, üreticiler artık Google’ın sunduğu ortaklıklardan yararlanamayacak, kullanıcılar ise ek güvenlik ve gizlilik riskleriyle uğraşmak zorunda kalacak.

Google’ın Devlet İşleri ve Kamu Politikası Başkan Yardımcısı Wilson White Engadget’a yaptığı açıklamada, “Epic’in talepleri tüketicilerin, geliştiricilerin ve cihaz üreticilerinin gizliliğine, güvenliğine ve genel deneyimine zarar veriyor. Bu teklif, ABD’deki son davada verilen kararın kapsamının çok ötesine geçmekle kalmıyor – ki bu karara itiraz edeceğiz – aynı zamanda geçen yıl her eyaletten ve birçok bölgeden Eyalet Başsavcıları ile vardığımız uzlaşma nedeniyle de gereksiz. İnsanları güvende tutmamızı, geliştiricilerle yenilik yapmaları ve işlerini büyütmeleri için ortaklık kurmamızı ve herkes için gelişen bir Android ekosistemini sürdürmemizi sağlayan sürdürülebilir bir iş modeli hakkımızı şiddetle savunmaya devam edeceğiz” dedi.

haberyenice.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu