Ekonomi

GQG ve Fidelity Vodafone Idea’nın hisse satışına yatırım yapıyor

Finansal pozisyonunu güçlendirmek için önemli bir hamle yapan Vodafone Idea, 2.16 milyar dolarlık kapsamlı hisse arzının bir parçası olarak GQG ve Fidelity’den önemli yatırımlar çekti.

Hizmetlerini genişletmek için çalışan telekom operatörü, kurumsal yatırımcılara 54 milyar Hint rupisi (yaklaşık 645,5 milyon dolar) tutarında hisse sattığını duyurdu. Bu, ülkedeki türünün en büyüğünü temsil eden 180 milyar rupilik devam halka arzının ilk aşamasına işaret ediyor.

Hindistan doğumlu bir yönetici olan Rajiv Jain tarafından yönetilen ABD merkezli bir firma olan GQG, 13,48 milyar rupi değerinde hisse satın alarak kurumsal yatırımcılara öncülük etti. Onu 8,32 milyar rupi değerindeki yatırımıyla Fidelity takip etti. Yerli yatırımcılar arasında Motilal Oswal 454,5 milyon rupi tutarında hisse satın aldı.

Hisselerin her biri, satış için belirlenen 10-11 rupi fiyat aralığının üst sınırı olan 11 rupiden teklif edildi. Teklifin gerçekleştiği Salı günü Vodafone Idea’nın hisseleri 12,95 rupiden kapandı.

Perakende yatırımcılar, 18 Nisan Perşembe gününden 22 Nisan’a kadar sürecek teklif penceresi ile aynı fiyat bandından arzda yer alma fırsatına sahip olacak. Hindistan piyasalarının bugün resmi tatil nedeniyle kapalı olacağı unutulmamalıdır.

Vodafone Idea, özkaynak ve borç kombinasyonu yoluyla toplam 450 milyar rupi toplamak için iddialı bir planın ana hatlarını çizdi. Fonlar, 4G ağının genişletilmesi ve 5G hizmetlerinin sunulması için ayrılmıştır. Bu hamle, şu anda Hindistan’ın en büyük üçüncü operatörü olan şirketin Reliance Jio ve Bharti Airtel gibi rakiplerine kaptırdığı pazar payını geri almaya çalıştığı bir dönemde geldi.

GQG’nin Vodafone Idea’ya olan ilgisi daha önce rapor edilmiş ve yatırım şirketinin hisse fiyatları düşen şirketleri destekleme stratejisini vurgulamıştı. Rajiv Jain, Adani Group’a yaptığı başarılı yatırımla tanınıyor. GQG, Hindistan’da 20 milyar dolar yatırımla küresel olarak 100 milyar doların üzerinde bir büyüklüğü yönetiyor. Jain ülkenin ekonomik geleceğine ilişkin olumlu bir bakış açısına sahip. İşlem sırasında döviz kuru 1 ABD doları 83,6590 Hint rupisi şeklindeydi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

arhavi-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu