Haber

Interpol’den 15 ülkede operasyon: 14 bin 260 kişi gözaltında

Uluslararası Kriminal Polis Teşkilatı (Interpol), yaptığı yazılı açıklamada, Orta ve Güney Amerika makamlarının bugüne kadar kendi imkanlarıyla gerçekleştirdiği en büyük ateşli silah operasyonlarında 14 bin 260 kişiyi gözaltına aldığını, 8 bin 263 yasadışı ateşli silah ve 305 bin mühimmat ele geçirdiğini duyurdu.

Interpol’ün açıklamasına göre, ‘Trigger IX’ olarak adlandırılan operasyonda 5.7 milyar dolar değerinde toplam 575 ton uyuşturucu ve ilaç üretiminde kullanılan hammadde de ele geçirildi.

100’DEN FAZLA GÜVENLİK GÖREVİ AB FİNANSLI OPERASYONA KATILIYOR

Meksika, Brezilya, Kolombiya, Arjantin, Şili, Ekvador, El Salvador, Bolivya, Kosta Rika, Guatemala, Honduras, Panama, Paraguay, Peru ve Uruguay’da 100’den fazla güvenlik görevlisi katıldı.

Interpol’den yapılan açıklamaya göre, ‘Trigger IX’ operasyonu Primeiro Comando da Capital, Mara Salvatrucha ve Balkans Cartel’in de aralarında bulunduğu 20 kabahat örgütünün faaliyetlerini sekteye uğrattı. Açıklamada, operasyona ABD Alkol, Tütün, Ateşli Silahlar ve Patlayıcı Maddeler Dairesi (ATF) ile İç Güvenlik Soruşturma Dairesi’nin (HSI) de destek verdiği paylaşıldı.

OPERASYON MERKEZİ ÜÇ ÜLKE SINIRINDA KURULDU

İnterpol, operasyona katılan ülkelerden ateşli silah uzmanlarının Arjantin, Brezilya ve Paraguay sınırında bulunan Foz do Iguaçu’daki operasyon merkezinde meydana gelerek cephedeki faaliyetleri güçlendirdiklerini ve operasyondan öne çıkanları aktardı. istihbaratın hızlı bir şekilde paylaşılmasına ve kontrol edilmesine yardımcı oldu. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu