Haber

İran yönetimi Rusya’dan S-400 istiyor

Amerikan medya ağı Bloomberg’e göre İran; Olası bir İsrail saldırısına karşı Rusya’dan S-400 hava savunma sistemleri talep ediyor.

S-400 hava savunma sistemi için yazıda “komplike” Sözcük kullanılırken Tahran yönetiminin İsrail’in İran’ın nükleer programına yönelik bir saldırısından kaygı duyduğu kaydedildi. Bu nedenle İran’ın Moskova’dan S-400’leri istediğinden bahsedildi.

Konuyla ilgili Bloomberg’e konuşan ABD’li ve İsrailli yetkililer, İran’ın S-400’leri alma ihtimalinin olası bir saldırı kararını hızlandırabileceğini söyledi.

Haberlerde, “Rusya’nın Tahran’a yaptığı savunma yardımı, İsrail’in İran’ın nükleer programına olası bir saldırı için planlarını yeniden çizmesine neden oluyor”ifadesi de kullanılır.

İRAN NÜKLEER BOMBA ÜRETİM KAPASİTESİNE 12 GÜNDE ULAŞTI

ABD Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komitesi’nin dünkü oturumunda konuşan Pentagon Savunma Politikası Müsteşarı Colin Kahl şunları söyledi: “İran’ın önceki yönetimi 2018’de Kapsamlı Ortak Eylem Planı’ndan (KOEP) çekilmeye karar verdiğinde, bir nükleer bomba için gerekli bölünebilir malzemeyi üretmek için 12 aya ihtiyaçları vardı. Şimdi bu süre 12 güne indirildi.”söz konusu.

KAYNAK: HABER7

hendek-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu