Haber

İzmir’de Metro ve Tramvay İşçileri Grev Kararı Verdi

İzmir’de ulaşımın ana damarlarından olan metro ve tramvayda toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin kesilmesinin ardından işçiler grev bildirisini astı. Anlaşma olmazsa metro ve tramvay işçileri greve gidecek.

İzmir’de metro ve tramvayda toplam 625 çalışanı kapsayan Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde uzlaşma sağlanamadı. İzmir Metro A.Ş ile İzBB’nin işveren sendikası Sosyal Demokrat Kamu İşverenleri Sendikası (SODEM-SEN) ile Türkiye’de örgütlenen Demiryolu-İş Sendikası arasındaki TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamayınca başlayan arabuluculuk süreci metro ve tramvay da bitti. Halkapınar’da Metro A.Ş binası önünde basın açıklaması yapan çalışanlar, grev ilanını astı. Grevin başlangıç ​​tarihinin daha sonra açıklanacağı belirtilirken, Sendika Lideri Hamdullah Giral, SODEM-Sen ve Metro A.Ş.’ye davette bulundu. Giral, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile görüşeceğini de belirtti.

“İnanmaya devam ederseniz metroda ve tramvayda anahtar sönecek”

Türkiye Demiryolu İşçileri Sendikası İzmir Şube Başkanı Hamdullah Giral, “Toplu sözleşmemizin başladığı 27 Şubat 2023’ten bu yana yaptığımız tüm toplantılarda Demiryol-İş Sendikası olarak biz de bu sürecin son bulması için her türlü çabayı sarf ettik. Tüm yasal süreleri kullanarak, müzakere ederek ve çabalayarak süreci masa başında yürütüyoruz.Kimseden sadaka istemiyoruz.Emeğimizin karşılığını istiyoruz.Evimizi geçindirip insanca yaşayabilmemizi istiyoruz.Bordroları konuşuyoruz. kötüleşen ekonomik şartlar, her geçen gün daha da zorlaşan hayat kuralları ile birlikte işçinin belini bükmüş ve çekilmez hale getirmiştir.Aldığımız fiyatlar kesinlikle bordromuzdadır, amacımız kimseyi yanıltmak değil, inkar etmektir. Gerçekler 625 metromuzla birlikte hak ettiğimiz bedelleri almaya kararlıyız, hak ettiğimiz bedelleri almaya, adalet arayışımızda sesimizi duyurmaya kararlıyız diyerek bir yere varamazsınız. çalışan arkadaşlar, haklı taleplerimizle ilgili olarak, elimizden geldiğince daha uzun süre mücadele etmeye devam edeceğimizi buradan bir kez daha haykırıyoruz. Çalışanlar olarak talebimiz, emeğimizin karşılığını almak, çocuklarımızın geleceği, insan onuruna yakışır bir yaşam sürmek, kısacası yaşamak için fiyatlarımızın ve çalışma koşullarımızın iyileştirilmesidir. İşçinin sesini dinle, emeğinin karşılığını ver! Vermezsen hesabını fena sorarız. Metro çalışanının alın terinin karşılığını vermeme inadınızda ısrar ederseniz metro ve tramvayda anahtar iner. Sözleşme sürecinde hırsına yenik düşüp iş akdinin feshi ile karşımıza çıkanlardan, arabalarımızı iş yerlerine götürmeyenlerden tek tek hesap soracağım” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu