Ekonomi

Japon yeni, dolar karşısında 34 yılın en düşük seviyesine geriledi

Yen, dolar karşısında yaklaşık 34 yılın en düşük seviyesine gerileyerek Japonya’nın düşüşü yavaşlatma çabalarını artıracağı yönündeki spekülasyonları körükledi.

Japon para birimi, şahin bir Japonya Merkez Bankası (BoJ) yönetim kurulu üyesinin finansal koşulların destekleyici kalmaya devam edeceğini söylemesiyle, Tokyo’da yüzde 0,3 düşüşle dolar başına 151,97 yene gerileyerek Ekim 2022’de belirlenen 151,95 yen düzeyini de aştı.

Yen daha sonra Maliye Bakanı Shunichi Suzuki‘nin, Japonya hükümetinin gerekirse para birimi üzerinde cesur adımlar atacağını söylemesinin ardından kayıplarını azalttı.

Sydney’deki National Australia Bank’ta kıdemli döviz stratejisti olan Rodrigo Catril, “Yakın tarih göz önüne alındığında, 152 yenin aşılması müdahaleyi tetikleyebilir.” dedi. Catril, dolar-yen kuruna atıfta bulunarak “Önceki yüksek seviyenin kırılması hareketi hızlandırdı.” diye belirtti.

Yatırımcılar, BoJ’un negatif faiz rejimini sona erdirmesinden sonra bile Japonya ile başta ABD olmak üzere diğer gelişmiş ekonomiler arasındaki faiz oranı farklarının geniş kalmasını bekliyor. Yatırımcılar daha yüksek getirili para birimlerini tercih ettikçe bu durum yenin altını oyuyor.

BoJ Yönetim Kurulu Üyesi Naoki Tamura, olağanüstü büyük ölçekli gevşemeye son vermek adına yavaş ve istikrarlı bir normalleşme için para politikasının yönetilme şeklinin son derece önemli olacağını söyledi.

Opsiyon tüccarları dolar-yen paritesini izliyor çünkü tüccarlara göre 152 yene yükseliş, bu seviyede bazı nakavt bariyerlerini tetikleyecek. Tüccarlar, bariyerin aşılması durumunda ters alım opsiyonlarını elinde tutan yatırımcıların, büyük kısa dolar-yen pozisyonlarını kapatmaları gerekeceğinden döviz çiftinin kazançlarını artırabileceğini söyledi.

Uluslararası ilişkilerden sorumlu maliye bakan yardımcısı Masato Kanda, Pazartesi günü yaptığı açıklamada yendeki mevcut zayıflamanın temellerle uyumlu olmadığını söyledi. Gazetecilere verdiği demeçte “Herhangi bir seçeneği göz ardı etmeden aşırı dalgalanmalara karşı uygun önlemleri alacağız.” dedi.

Japonya, Eylül ve Ekim aylarında yeni desteklemek için 2022 yılında piyasaya üç kez girerek 9 trilyon yenin (59,3 milyar dolar) üzerinde para harcadı. İlk müdahale, yen şu anki seviyesinden çok daha güçlüyken geldi.

Hibya Haber Ajansı

mut-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu