Haber

Kolombiya Devlet Başkanı Petro, aşırı sağın Latin Amerika’da demokrasi istemediğini söyledi

Kolombiya Devlet Başkanı Gustavo Petro, aşırı sağın Latin Amerika’da demokrasi istemediğini söyledi.

Şili’ye resmi bir ziyarette bulunan Petro, Şilili mevkidaşı Gabriel Boric ile bir araya geldi.

Petro, Boric ile baş başa ve heyetler arasında yaptığı görüşmenin ardından açıklamalarda bulundu.

Dün Brezilya’da düzenlenen kongre baskınını kınayan Petro, “Amerika’daki demokratik anlaşma tehlikede, aşırı sağ demokrasiyi istemediğini gösterdi. Bu sadece Brezilya’nın sorunu değil, aynısı Washington’da da oldu.” ifadesini kullandı.

Brezilya’da yaşananların bir darbe girişimi olduğunu savunan Petro, Amerikan Devletleri Örgütü’nü (OAS) acil toplantıya çağırdı.

Brezilya’da devlet kurumlarına yönelik saldırının kabul edilemez olduğunu ifade eden Boriç, “Latin Amerika’nın izlediği yol geri dönülmez biçimde demokratiktir.” dedim.

Bolsonaro’nun partisi baskını eleştirdi

Eski Brezilya Devlet Lideri Jair Bolsonaro’nun partisi Liberal Parti (PL) lideri Valdemar Costa Neto da yayınladığı bir videoda Kongre saldırısını kınadı ve “Brasilia’da yaşananlar hepimiz için utanç verici. Yaşananlar bizi veya Bolsonaro’yu temsil etmiyor” dedi. dedim.

Aşırılık yanlısı Bolsonaro yanlısı valiler de dün yaptıkları açıklamalarda kongre baskınını doğru bulmadıklarını açıkladılar.

Brezilya’daki olaylar

Brezilya’da dün ordunun müdahalesi talebiyle sloganlar atan eski Devlet Başkanı’nın aşırı sağcı Bolsonaro destekçileri, polis bariyerini aşarak Ulusal Kongre binasına girdi.

Göstericileri dağıtmak için biber gazıyla müdahale eden polis, grupların daha sonra Cumhurbaşkanlığı Sarayı ve Yargıtay binasına baskın yapmasına aldırış etmedi.

Ulusal Kongre ve Başkanlık Sarayı’nı basan Bolsonaro taraftarları, güvenlik güçleri tarafından bu binalardan uzaklaştırılarak kontrol sağlandı.

Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inácio Lula da Silva’nın Kongre, Başkanlık Sarayı ve Yüksek Mahkeme’yi basan göstericilere müdahale emri vermesinin ardından 150 gösterici gözaltına alındı.

Bolsonaro taraftarları orduyu müdahale etmeye çağırdı

Brezilya’da 30 Ekim 2022’de yapılan ikinci tur başkanlık seçimlerinde solcu Lula da Silva yüzde 50,9, aşırı sağcı Bolsonaro ise yüzde 49,1 oy aldı.

Bolsonaro taraftarları, seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından önce ülkede günlerce otoyol ablukaları gerçekleştirirken, ardından genelkurmay binası önünde düzenledikleri gösterilerde Lula’nın cumhurbaşkanlığına geçmesine silahlı kuvvetleri müdahale çağrısında bulundu.

Ülkede cumhuriyetin ilanının 123. yıl dönümü olan 15 Kasım’da Bolsonaro yandaşları, ordunun Lula’ya müdahalesi için Brasilia, Sao Paulo, Rio de Janeiro, Recife ve Belen kentlerindeki askeri karargah önünde gösteriler düzenledi. .

Brezilya’da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunu kazanan Lula da Silva, 1 Ocak 2023’te yemin ederek göreve başladı.

haber-goynuk.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu