Haber

KONYA HAYVAN BAKIMEVİNDEKİ GÖRÜNTÜLER BEŞİKTAŞTA PROTESTO EDİLDİ: BARINAKLARDA GÖNÜLLÜLER ÇALIŞSIN

KONYA’da, Sahipsiz Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’ndeki şiddet imgeleri, Beşiktaş İskelesi’nde toplanan hayvan severler tarafından protesto edildi. Çok sayıda vatandaşın katıldığı protestoya oyuncu Tuna Arman da takviye verdi. Arman, “Biz sadece yaşam hakkını savunuyoruz. Barınaklarda gönüllülerin çalışmasını istiyoruz. Biz uzlaşmak, yaşatmak istiyoruz” derken, Hayvan severler ismine basın açıklaması yapan Emre Akkuş ise “Her canlının yaşam hakkı kutsaldır. İnsan, hayvan ayrımıyla değil, var olmak denilen yaşam hakkı için sonuna kadar çalışacağız” tabirlerini kullandı.

Konya Büyükşehir Belediyesi Sahipsiz Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde bir görevlinin elindeki kürekle bir köpeğe vurarak ölümüne neden olduğu iddia edilen görüntüler sosyal medyada tepki çekti.

Bunun üzerine sosyal medya üzerinden çağrıda bulunan hayvan severler, Beşiktaş İskelesi’nde toplanarak Hayvan Barınağı’ndaki hayvanlara yönelik şiddete tepki gösterdi. Bir araya gelen onlarca vatandaş ellerindeki ‘Cehennem barınağı istemiyoruz’, ‘Onlar sahipsiz değil’ yazılı dövizlerle slogan attı. Hayvan severler ismine basın açıklaması yapan Emre Akkuş, “Katliamı kabul etmiyoruz. Tahlil açıktır. Devlet tüm düzenekleriyle olması gerektiği üzere çalışacak, popülasyon denetimi ve başka her mevzuyla ilgili süreksiz bakım konutlarının hepsi denetim altına alınacaktır. Çabucak her açıklama yetersiz gerçeklerden uzak ve vicdanları kanatan açıklamalardır. Ortaya çıkan son olayların ışığında verilen hiçbir kelamın tutulmadığı, kuralların, yasanın uygulanmadığını bir defa daha gördük. Biz bu vicdansızlığa asla müsaade vermeyeceğiz. Her canlının hayat hakkı kutsaldır. İnsan, hayvan ayrımıyla değil, var olmak denilen hayat hakkı için sonuna kadar çalışacağız” dedi. “BARINAKLARDA GÖNÜLLÜLER ÇALIŞSIN” Oyuncu ve hayvan hakları aktivisti Tuna Arman ise “Arkadaşlarımız Konya’dalar. Olay olduğu andan itibaren Türkiye’nin birçok kentinden gidebilenler gitti. Maalesef Konya’ya girişler engellendi. Şehirlerden, otobüslerin çıkması engellendi. Biz terörist değiliz, vicdan sahibi insanlarız. Arkadaşlarımız sadece o hayvanların durumunu görmek, kötü olanları alıp şehirlerine getirmek istiyorlar. Biz uzlaşmak istiyoruz. Hukukçularımız orada, STK’larımız orada ve birçok istekli arkadaşımız orada. Kaygımız uzlaşmak, o hayvanların durumunu görmek, makûs olanları alabilmek. Lakin maalesef bizler içeri alınmıyoruz. Arkadaşlarımız kapıda bekletiliyor. Biz yalnızca hayat hakkını savunuyoruz ve barınaklarda gönüllülerin çalışmasını istiyoruz. Bir tahlil bulmamız gerekiyor. Maalesef barınaklarda, sürülmüş emekçiler çalışıyor. Makûs bir şey yapmış ve sürülünce oraya gitmiş… Yani barınak sonuçta bir hapishane” diye konuştu.

“BU EVREDE KUDUZDAN ÖLEN ÇOCUĞUN CEZASI HAYVANA KESİLİYOR” Arman, “Hep hayvanlarda cürüm buluyoruz. Meğer onlar gidip aşılarını yaptıramazlar. Kendi kendilerini kısırlaştıramazlar. Bu devranda kuduzdan ölen çocuğun cezası hayvana kesiliyor. O hayvanı toprağa, ormana atarsanız, yaban hayvanıyla yaşarsa zati her türlü hastalığı kapar. Yani mahallî idarelerin aşılamalarını, kısırlaştırmalarını doyurmalarını, sorumluluklarını yapmaları gerekiyor” dedi.

“ORADA ÖLÜLERİMİZ VAR, KEPÇELERLE GÖMÜLÜYORLAR” Arman, “Dün gece oraya kepçeler, büyük dozerler girdi. Arkadaşlarımız sabaha kadar canlı yayın yaptılar. Neden bir barınağa kepçe girer? Biz burada hepimiz onu çok yeterli biliyoruz. Yani o ölüleri saklamaktan öbür bir şey değil. O barınak zati harikaysa orada bir tamirat, tadilat yapılmıyor gece yarısı. Orada ölülerimiz var belirli ki. Kepçelerle gömülüyorlar. Bize muhtaçlar. Allah’ın yaratıp bize emanet ettiği canlar. Ben insan olmaktan utanıyorum. Nitekim bir hayvanın yüzüne bakamıyorum” sözlerini kullandı.

Görüntü dökümü:  ————————-Emre Akkuş basın açıklaması -Sloganların atılması -Tuna Akman Röp. -Köpeklerden manzara

-Genel ve ayrıntı imajlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu