Ekonomi

Kruvaziyer şirketleri yüksek gemi sayıları nedeniyle yaz fiyatlarını düşürdü

Royal Caribbean, Carnival ve Norwegian Cruise Line Holdings gibi büyük kruvaziyer şirketleri, eski gemilerdeki kabinleri doldurmak amacıyla yaz seferleri için indirimler sunuyor. Fiyat indirimleri, İsrail ve Hamas arasındaki çatışma nedeniyle gemilerin Kızıldeniz rotalarından yönlendirilmesiyle birlikte Karayipler ve Alaska’ya gidecek gemi sayısının artmasıyla birlikte geldi.

Kruvaziyer operatörlerinin kısa süre önce rekor talep ve gelir artışı bildirmelerine ve yolcu hacimlerinin salgın öncesi seviyeleri aşmasına rağmen, bu yaz Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yerel kruvaziyer fiyatlarının geçen yıla göre daha düşük olması bekleniyor. Seyahat grubu AAA’nın verileri, gemi seyahati maliyetlerinin önümüzdeki sezon için düşüş eğiliminde olduğunu gösteriyor.

Royal Caribbean’ın yedi günlük Karayip güzergahları Haziran ayında iç kabinler için şu anda geçen yılın fiyatlarından %21 daha ucuz. TripAdvisor Cruise Critic tarafından bildirildiği üzere Norwegian ve Carnival da Karayipler ve Bermuda seferlerini sırasıyla %12 ve %11 daha düşük fiyatlarla sunuyor.

Cruise Vacation Outlet’in CEO’su Todd Elliott, Royal Caribbean’ın özellikle bu yılın üçüncü ve dördüncü çeyreğinde Karayip yolculukları için fiyatları düşürdüğünü gözlemlemiştir. Buna ek olarak, rotalarını Kızıldeniz’den kaçınarak Afrika çevresinde seyredecek şekilde değiştiren gemi seyahatleri de indirimli fiyatlarla sunuluyor.

Pazara yeni gemilerin girmesi, eski gemilerin fiyatlandırma stratejisini de etkiledi. Royal Caribbean’ın Ocak ayında ilk seferine çıkan yeni Icon of the Sea gemisi, benzer bölgesel seferlere kıyasla kişi başına 500 ila 1.000 dolar arasında ek ücret talep ederek önemli ölçüde daha yüksek fiyatlandırılıyor.

Cruise Critic sözcüsü Aubrey Manzo Dunn, Royal Caribbean’ın gemiye olan yüksek ilgi nedeniyle Icon of the Sea için fiyatlandırma bütünlüğünü koruduğunu belirtti. Bu arada Royal Caribbean Nisan ayında 2024 kâr tahminini ikinci kez artırırken Carnival da bu yılın ilk çeyreğinde Kuzey Amerika ve Avrupa markaları için rekor rezervasyonlar bildirdi.

Oxford Economics kruvaziyer analiz direktörü Christian Savelli’nin belirttiğine göre, Karayipler 2024 yılında 202 gemilik bir filo bekliyor ve bu da bir önceki yıla göre %8’lik bir artışa işaret ediyor. Bölgedeki bu yeni gemi akını, fiyatlarda bir platoya yol açmıştır.

Alaska’da da durum benzerdir ve gemi sayısında bir önceki yıla göre %9,3’lük bir artış yaşanmıştır. Sonuç olarak, Carnival’ın Alaska yolculukları Temmuz ve Ağustos aylarında 2023’ün aynı dönemine kıyasla iç kabinleri yaklaşık %20 daha ucuza satıyor ve Royal Caribbean’ın Alaska yolculukları bu aylar için %6 ila %12 daha ucuz.

Şirketlerin fiyatlandırma stratejileri hakkında yorum yapma konusundaki isteksizliklerine rağmen, mevcut eğilim gezginlerin bu yıl denizde yaz tatilleri için daha uygun fiyatlı seçenekler bulabileceklerini gösteriyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu