Haber

Macaristan Cumhurbaşkanı Novak, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğini destekliyor

Macaristan Cumhurbaşkanı Katalin Novak, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğini desteklediğini ve Macaristan Ulusal Meclisi’nin en kısa sürede doğru kararı vereceğine inandığını söyledi.

Novak, Facebook hesabından yaptığı açıklamada, Macaristan Parlamentosu’nun bugün İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğini görüşmeye başlayacağını kaydetti.

Başkan Novak, “Bazıları bunu kolay karar verilecek teknik bir durum olarak görüyor ama öyle değil. Bu, ciddi sonuçları olan karmaşık bir karar ve dikkatle değerlendirilmesi gerekiyor. Benim duruşum nettir, mevcut durumda doğrudur” dedi. İsveç ve Finlandiya NATO’ya katılacak. Parlamentonun en kısa zamanda akıllıca bir karar vereceğine inanıyorum.” sözlerini kullandı.

Macaristan, İsveç ve Finlandiya’ya bir heyet göndermeye karar vermişti.

Macaristan’da, hükümetteki Macar Yurttaşlar Birliği (Fidesz) Küme Lideri Mate Kocsis, 23 Şubat’ta partisinin İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği konusunda bölündüğünü açıkladı ve Ulusal Meclis Başkanı’ndan bir heyet göndermesini istedi. iki ülkeye.

Macaristan Başbakanı Viktor Orban 24 Şubat’ta İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliklerini bizzat desteklediğini ancak partisi Fidesz’in bazı milletvekillerinin “Macaristan hakkında asılsız iddialar yaydıkları” gerekçesiyle söz konusu iki ülkeyi desteklemek istemediklerini söyledi. “.

Orban, “Eğer İsveç ve Finlandiya, Macaristan’ın adil olmasını ve NATO üyeliğine katkıda bulunmasını istiyorsa, o zaman bu ülkeler de aynı adımları atmalı ve Macaristan hakkında asılsız iddialar yaymamalıdır.” dedi.

habergomec.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu