Haber

Mastercard hangi ülkenin markası, kimin malı?

Son zamanların en çok merak edilen konularından biri olan Mastercard markasının kökeni detaylı bir şekilde araştırılıyor. Peki Mastercard hangi ülkenin markası, kimin malı? Detaylar burada…

MASTERCARD HANGİ ÜLKENİN MARKASIDIR?

Mastercard, 1966 yılında ABD’de kurulmuş bir finans şirketidir. Temeli kredi kartı gibi materyallere dayanmaktadır. Mastercard, bankalar ve tüketiciler için kart ve kredi kartı ödeme sistemleri sunmaktadır. Ayrıca birçok futbol organizasyonuna sponsor olmasıyla da tanınıyor. Genel merkezi Purchase, New York’ta bulunan Mastercard Uluslararası Küresel Genel Merkezinde bulunmaktadır. Mastercard Worldwide, 2006 yılından bu yana halka açık bir şirkettir. Halka arzından önce Mastercard Worldwide, kendi markalı kartlarını çıkaran 25.000’den fazla finans kuruluşundan oluşan bir kooperatifti. Dünya çapında Discover Financial, American Express, Visa Inc. gibi rakipleri bulunmaktadır.

Küresel Operasyon Merkezi, St. Missouri, St. Charles County’nin bir belediyesi olan O’Fallon, Missouri’de bulunmaktadır. Dünya çapındaki ana faaliyet alanı, alışveriş yapmak için “Mastercard” marka banka kartı, kredi kartı ve ön ödemeli kart kullanan alıcılara yönelik, kart veren bankalar veya kredi birlikleri ile üye işyerlerinin bankaları arasında ödeme yapmaktır.

Başlangıçta 1966’dan 1969’a kadar Interbank ve 1969’dan 1979’a kadar Master Charge olarak bilinen Mastercard, Bank of America tarafından çıkarılan BankAmericard’a yanıt olarak çeşitli bölgesel banka kartı birliklerinin ittifakı tarafından oluşturuldu.

Bazen yurt dışında farklı banka POS cihazlarından alışveriş yapmak zorunda kalabilirsiniz. Böyle durumlarda Visa veya Mastercard devreye giriyor ve size konforlu bir alışveriş imkanı sunuyor. Visa ve Mastercard kabul etmeyen yerler çok nadirdir ve çok az kişi bu durumdan şikayetçi olmuştur.

2021 yılında çıkan haberlere göre MasterCard, gelişen kripto para piyasasına ayak uydurmaya ve yakın gelecekte müşteri ağında yer alan kuruluş ve bankalara kripto para birimlerini ürünlerine dahil etme fırsatını sunmaya hazırlanıyor.

kizilcahamamajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu