Haber

Mehmetçik’ten Dünya Kupası güvenliğine katkı

TCG Burgazada ve Kimyasal Biyolojik Radyolojik Nükleer Tehditler Savunma Filosu, Patlayıcı Madde Keşif ve İmha, bomba arama ve dronesavar timi, Türk Silahlı Kuvvetlerinin FIFA 2022 Dünya Kupası’nın güvenliğine katkı sağlamak için çalışan unsurları arasında yer alıyor.

Dünyanın en prestijli SporMehmetçik, organizasyonlar arasında yer alan FIFA 2022 Dünya Kupası’nın güvenliğine de katkı sağlıyor.

Türkiye, ABD, İngiltere, İtalya, Fransa ve Pakistan’ın yanı sıra, dost ve müttefik ülkelerin silahlı kuvvetlere bağlı unsurlarla örgütün güvenliğine katkıda bulunma talebine Katar hükümetinin olumlu yanıt vermesinin ardından, Birleşik Müşterek Görev Gücü, “Katar FIFA 2022 Dünya Kupası Kalkanı Operasyonu” kapsamında oluşturuldu.

Kurumun güvenliğini sağlamak için hayata geçirilen Birleşik Müşterek Görev Kuvveti, uyum merkezinden sevk edilir ve yönetilir.

TBMM’ye gönderilen yasa tasarısının onaylanmasının ardından yerli ve milli imkanlarla üretilen TCG Burgazada ile Kimyasal Biyolojik Radyolojik Nükleer Tehditler (KBRN) Savunma Filosu, Patlayıcı Madde Keşif ve İmha (PMKI) ekibi , bomba arama ve insansız hava aracına karşı ekip başkente konuşlandırıldı. Çalışmalarına Doha’da devam etmektedir.

En son teknoloji ile donatılmış bomba imha köpekleri

FIFA 2022 Dünya Kupası’nın güvenliğine katkı sağlayan unsurların ortasında Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı PMKİ personeli ve Bomba Arama Köpeği (BAKÖ) ekipleri yer alıyor.

Bomba arama köpekleri her türlü bina, motorlu araç ve uçak, çanta, valiz ve şahısların üzerindeki patlayıcıları tespit edebilmektedir.

Ayrıca köpeklerde dışarıdan görüntü alınamayan yerleri aramak için kullanılan, gece görüş özelliğine sahip, kablosuz ve kızılötesi iletişim sağlayan, peyzaj kalitesi yüksek kamera ses sistemleri de bulunmaktadır.

PMKI ekibi, temel ve ileri itaat eğitimi alan bomba arama köpeklerinin bulduğu patlayıcıların imhasında görev üstlenir.

PMKI ekibi, patlayıcıların imhasında Türk savunma sanayisinin eserlerini aktif olarak kullanıyor. Mehmetçi’nin bu amaçla kullandığı araçlar arasında yerli ve milli üretim sinyal karıştırma cihazı MİLKAR 5S ve uzaktan kumandalı Dinçer patlayıcı imha robotu dikkat çekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu