Ekonomi

Merkez Bankası Başkanı Erkan: Enflasyonda belirgin bir iyileşme sağlanana kadar parasal sıkılaştırma sürecini sürdüreceğiz.

Türkiye Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, dün açıklanan Orta Vadeli Programa (OVP) ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Parasal sıkılaştırma sürecine dikkat çeken Erkan, “TCMB olarak enflasyonda ciddi bir iyileşme sağlanana kadar parasal sıkılaştırma sürecini tüm araçlarımızla sürdüreceğiz.”

“YURT İÇİ TALEPTEN ARZA YAKIN SEVİYEYE ULAŞMASINI BEKLİYORUZ”

Merkez Bankası Başkanı Erkan’ın açıklamalarından satır başları şöyle; “2024 yılında para politikasının meyvelerini vermesiyle birlikte iç talebin arza yaklaşacağını ve enflasyon beklentilerinin kontrol altına alınacağını öngörüyoruz.

“DÖVİZDEKİ oynaklık HESAPLARDA FARKLILIKLARA YOL AÇABİLİR”

Yıl boyunca, özellikle de geçiş dönemlerinde enflasyonun ve döviz kuru hareketlerinin oynaklığı, bazı durumlarda yıl ortalaması ve yıl sonu baz alınarak yapılan hesaplamalarda ciddi farklılıklar gösterebilmektedir. Sert fiyat hareketlerinin mümkün olduğu kadar minimum düzeyde olduğu ancak dengelerin evrildiği algılandığı bir süreç olarak ilerliyoruz ve bunu yapmaya da kararlıyız.

“ENFLASYON ARTANA KADAR SIKIŞMA DEVAM EDECEK”

TCMB olarak enflasyonda belirgin bir iyileşme sağlanana kadar parasal sıkılaştırma sürecini tüm araçlarımızla sürdüreceğiz.

haber-pazarlar.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu