Ekonomi

Novo çalışmasında Wegovy böbrek sağlığında iyileşme ile ilişkilendirildi

Novo Nordisk’in obezite ilacı Wegovy, Danimarkalı ilaç şirketi tarafından yayınlanan yeni bir analize göre, aşırı kilolu ve obez bireylerde böbrekle ilgili olumsuz olaylarda %22’lik bir azalma ile ilişkilendirildi. Novo tarafından geçen yıl açıklanan önemli sonuçlara sahip kapsamlı bir çalışmadan elde edilen bulgular, Cumartesi günü Stockholm’de düzenlenen Avrupa Böbrek Kongresi’nde sergilendi.

Çalışmanın baş yazarı olan Edinburgh Üniversitesi’nden Profesör Helen M. Colhoun, ilacın etken maddesi semaglutidin kronik böbrek hastalığı ve son dönem böbrek hastalığı da dahil olmak üzere böbrekle ilgili komplikasyon riskini önemli ölçüde azaltma potansiyeline sahip olduğunu belirtti.

Bir Novo sözcüsü bulguları detaylandırarak, analizin kardiyovasküler hastalığı ve aşırı kilosu veya obezitesi olan ancak diyabeti olmayan bireylerde semaglutid 2.4 mg’ın böbrek fonksiyonunu iyileştirdiğinin ilk gösterimi olduğunu belirtti. Bu grubun yüksek risk altında olduğu ve gelişmiş böbrek korumasına ihtiyaç duyduğu düşünülmektedir.

Çalışma, Mart ayında yayınlanan ve Novo’nun semaglutid içeren diyabet ilacı Ozempic’in diyabetli hastalarda kronik böbrek hastalığının ilerlemesini geciktirdiğini gösteren araştırmanın devamı niteliğindedir.

Son veriler, başlangıçta tip 2 diyabet ve kilo kaybı için geliştirilen GLP-1 sınıfındaki ilaçların diğer durumlar için de sağlık yararları sunabileceğine dair kanıtların artmasına katkıda bulunuyor. Analizde semaglutidin, özellikle önceden böbrek yetmezliği olan katılımcılarda eGFR (tahmini glomerüler filtrasyon hızı) ile ölçülen böbrek fonksiyonundaki düşüşü yavaşlattığı bulunmuştur. Buna ek olarak, böbrek sağlığının bir başka kritik göstergesi olan idrar albümin-kreatin oranında (UACR) kayda değer bir azalma olmuştur.

Sonuçları ilk olarak Ağustos ayında açıklanan Select adlı çalışmada 17.604 hasta yer almış ve başlangıçta böbrek fonksiyonu veya kilo kaybına değil, diyabeti olanlar hariç olmak üzere önceden kalp hastalığı olan aşırı kilolu ve obez hastalarda Wegovy’nin kardiyovasküler koruyucu etkilerine odaklanılmıştır.

Bu analiz, Novo tarafından sunulan ve diyabet ilacı Ozempic’in tip 2 diyabetli hastalarda böbrek fonksiyon bozukluğunun kötüleşmesini yavaşlattığını ve böbrek yetmezliği, kalp sorunları, felç ve ölüm risklerini azalttığını gösteren bir başka geç aşama çalışmasının ayrıntılı sonuçlarının hemen ardından geldi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

amasraajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu