Haber

Özkan Yalım’dan 2. El Elektronik İthalatına Yanıt: “Avrupa’nın Çöplerini Vatandaşımız İçin Uygun Gören Başkanı Kınıyorum”

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, ‘kullanılmış ve yenilenmiş’ elektrikli ve elektronik eşya ithalatına izin verilmesine ilişkin yaptığı açıklamada, “Avrupa’nın çöplerini, özellikle beyaz eşya ve elektronik malzemeleri Avrupa’da kullanılmayan ve ikinci el hale gelenleri Türkiye’ye getirebiliriz. Türkiye’deki vatandaşlarımıza bunu yapmalarını söyleyin. Bunu uygun ve mübah gören Cumhurbaşkanı’nı kararından dolayı kınıyorum.”

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, spotçuluk yapan ve ikinci el eşya satan esnafı ziyaret etti. İkinci el elektronik eşya ithalatını eleştiren Yalım, şunları söyledi:

“Bir ülkenin cumhurbaşkanının, ülkede yaşayan vatandaşlarının refah düzeyini ne yazık ki yükseltemeyeceğine ve halkın satın alma gücünün düştüğüne inanılması nedeniyle; işlerin ikinci planda kaldığı inancından dolayı. -el piyasası spotçular yani sizler yetersiz kalıyor daha çok vatandaşın beyaz eşya 2. el elektronik eşya ihtiyacını karşılıyor bu branşta maalesef karşılama adı altında ithalatı, tamiri ve ülkeye girişi serbest bıraktı. Avrupa’da atılan, çöp değeri olan beyaz eşyalar ve elektronik eşyalar.

“200 BİN VATANDAŞ MAĞAZALARINI KAPATIYOR”

Şu an ülkemizde tam sayıyı belirlememiş olsak da hesaplarımıza göre ikinci el elçilik, beyaz eşyacı ve spotçu dediğimiz 50 bin 2. el eşya satan esnafımız var. Bu da 50 bin esnafımızın iflas edeceği anlamına geliyor. Aileleriyle çarptığınızda dört deyin; 200 bin vatandaşımız ya esnafını bitirip dükkanlarını kapatıyor ya da gerçekten aileleri zor durumda. Bir konuyu daha özellikle vurgulamak istiyorum. Şimdi araba lastiği alırken bile devletin asıl uygulaması bence yeni lastik alırken 25 TL’ye varan hurda desteği. Yani satılan lastiğin çevreye vereceği hurdaya dönüştükten sonra değerini bile alıyorsunuz, her lastik başına çevresel atık vergisi alırken, hatta biliyorsunuz ki; Ben de destekçisiyim. Poşetlere para ödenirken çevre kirlenmesin diye bu çöp poşetlerinin yıl başından itibaren 75 kuruşa kadar artacağı bilgisine sahipken şimdi gördük ki Avrupa’nın çöplüğü yani birçok Avrupa’da yaşayan vatandaşlar bu beyaz eşyayı, elektronik malzemeleri çöpe atıyor ve hatta para ödüyor. birisi düzeltecek. Bu da demek oluyor ki devlete yakın kişi ve şirketler toplayacak, tamir edecek, ülkeye getirip piyasaya sürecek.

“CUMHURBAŞKANI’NIN AVRUPA’NIN ATIKLARINI TÜRKİYE’YE GETİRMESİNİ VE VATANDAŞLARIMIZI UYGUN GÖRMESİNİ BU KARARDAN DOLAYI RED EDİYORUM”

Sonuç olarak, Avrupa’nın çöpünü, özellikle Avrupa’da kullanılmayan ve ikinci el hale gelen beyaz eşya ve elektronik eşyalarını Türkiye’ye getiren ve bunu Türkiye için uygun ve caiz gören Cumhurbaşkanı’nın kararını maalesef kınıyorum. Türkiye’deki vatandaşlarımız. Bu gerçekten vatandaşlarımızın ayıbıdır. Vatandaşınıza uygun sıfır, sıfır ürünler, yeni beyaz eşya, elektronik malzeme görmüyorsunuz. İnşallah bu yanlışlık yapılacak ilk seçimde hem ikinci el ve spot iş yapan esnafımızın hakkını koruyarak hem de en önemlisi Avrupa’nın değil Türkiye’de yaşayan 84 milyonun alım gücünü artırarak düzeltilecektir. çöp, Avrupa’nın hurdası ama kendi markamız, kendi 84 milyon vatandaşımızın yerli ve yabancı markalarla alım gücünü artıracağımızı ve o işleri almalarını sağlayacağımızı özellikle belirtmek isterim. Alınan kararı kınıyorum.”

“VERGİLERİMİZİ BİLE ÖDEME ZORLUĞU OLDUĞUM ZAMAN BÖYLE BİR YAPTIRIM UYGULANIRSA BİZİM SONUMUZ ANLAMINA GELİR”

İkinci el eşya satan esnaf da konu hakkında şunları söyledi:

“Böyle bir şey olursa olağan sonumuz ve düşüşümüz olur. Aslında şu anda şube olarak zor durumdayız. İşimiz yok, vergiler ağır. Biz Türkiye’deyiz, halk ise. dışarıdan alınan eserlerin hiçbir bedel ödemeden nakliyesini alan atıl durumda.Konutlardan, onuncu, sekizinci katlardan eserler indiriyoruz, taşıyoruz, ayrıca bakımını yapıyoruz, satışa sunuyoruz. şu anda esasen bitti.Satışlarımız durdu.Bu yıl öğrencimiz olmadı.Hiçbir şekilde düzgün bir işimiz olmadı.Vergilerimizi bile ödemekte zorlandık.Yaptırımlar uygulanırsa bu bizim sonumuz demektir. zaten bitti. O zaman bitireceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu