Teknoloji

Sadece Kadınların Yarışacağı F1 Academy Duyuruldu

Motorsporları denildiğinde bilen bilmeyen herkesin aklına birinci gelen yarış tipi çoklukla Formula 1’dir. 10 ekip ve 20 şoförden oluşan yarışçıların tüm yıl boyunca kıyasıya rekabet ettiği bu tertibe ek olarak Formula 2, Formula 3, Formula 4, ve Formula E adı verilen yarışlar da düzenleniyor.

Bugün Formula 1 tarafından yapılan resmî açıklamada ise bu yarış serilerine bir yenisinin eklendiği belirtildi. Formula Academy ismiyle düzenlenecek bu yarış serisi, sadece bayanlara özel olacak.

Kadın bayana kıyasıya mücadele

Formula 1’in resmî sitesinde yapılan açıklamaya nazaran 2023 yılında başlayacak olan F1 Academy, yalnızca bayanların yarışabileceği bir yarış serisi olacak. 5 grup ve 15 yarışçıdan oluşacak tertipte 7 yarış aktifliği düzenlenecek ve yarışçıların bütçesi yalnızca 150.000 Euro olacak. Formula 4 klasmanında kullanılan araçların aynılarının kullanılacağı organizasyonda ayrıyeten yarış dışındaki vakitlerde yarışçılara gelişmeleri için çeşitli alanlarda eğitimler de verilecek. Bu sayede bayan yarışçıların F1 Academy’den yükselerek öteki Formula serilerinde de yarışabilmeleri amaçlanacak.

Formula 3 serisinde profesyonel grupların bulunacağı F1 Academy’de yarışan yarışçılar, Formula 3, Formula 2 ve Formula 1’de yarış hakkı kazanacaklar. Uzun vadede bu yarış serisi sayesinde daha fazla bayan şoförün Formula pistlerine dahil olması ve kadınlarla erkeklerin eşit kurallarda birlikte rekabet etmeleri hedefleniyor.

Sadece bayanlar için Formula gibisi bir tertip olan W Series’in CEO’su Catherine Bond Muir de Formula yetkilileri tebrik ederek bayan yarışçıların gelişmesi için bu türlü bir fırsat sundukları için teşekkürlerini sundu. Formula Academy’de yarışan bayan yarışçıların birebir vakitte W Series’e de yükselebilecekleri de Formula’nın yayınladığı yazıda açıkça belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu