Haber

Sudan’daki çatışmalar nedeniyle 60 binden fazla kişi komşu ülkelere sığındı

Uluslararası Göç Örgütü, ordu ile paramiliter Hızlı Destek Güçleri (HDK) arasında çıkan çatışmalar nedeniyle son bir hafta içinde 60 binden fazla Sudanlının komşu ülkelere sığındığını bildirdi.

Örgüt haftalık raporunda, geçtiğimiz hafta Sudan’da ülke içinde yerinden edilmiş kişilerin sayısının 3 milyon 282 bin 303 kişiye ulaştığını, geçen hafta 60 bin yeni sığınmacı ile komşu ülkelere sığınanların ise 986 bin 451 kişiye ulaştığını bildirdi.

Örgüt, Sudanlı mültecilerin çoğunluğunun Mısır, Çad, Güney Sudan, Orta Afrika, Etiyopya ve Libya’ya gittiğini açıkladı.

Çatışmaların başlangıcından bu yana evlerini terk etmek zorunda kalanların sayısının 4 milyon 200 bini geçtiği belirtilen raporda, bu sayının yüzde 71’ini başkent Hartum’dan, yüzde 8,5’ini ise başkent Hartum’dan kaçanların oluşturduğu belirtildi. Kuzey Darfur ve yüzde 7,5 Güney Darfur’dan. kaydedildi.

Sudan’da ordu ile HDK arasında çatışma

Sudan ordusu, bir zamanlar desteklediği ancak bağımsız ve paralel bir ordu gibi davrandığı için tehdit olarak gördüğü Çabuk Takviye Kuvvetleri’nin (HDK) 2 yıl içinde orduya tam olarak entegre edilmesini istiyordu.

HDK’nın yaklaşık 10 yıla yayılan bir süreçte sivil hükümeti kabul edebileceğini açıklamasıyla başlayan gerilim, 15 Nisan sabahı Hartum ve çeşitli kentlerde taraflar arasında silahlı çatışmaya dönüştü.

Batı kentleri başta olmak üzere başkent Hartum ve çevresinde halen devam eden şiddetli çatışmalarda 3 binden fazla kişi hayatını kaybetti, on binlerce insan yaralandı.

seydikemerhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu