Haber

Tarihi gelişme! Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Türk Devletleri Teşkilatı’na gözlemci üye olarak kabul edildi

Türk Devletleri Teşkilatı Devlet Liderleri 9’uncu Zirvesi, Özbekistan’ın tarihi Semerkant kentinde gerçekleştirildi. Dorukta teşkilatın geleceği ve devletler ortasındaki ekonomik iş birliğinin ele alındığı tepede tarihi bir adım karar alındı.

“KKTC TEŞKİLATA GÖZLEMCİ ÜYE OLARAK KABUL EDİLDİ”

Kardeşlik hukukunun gereğini yerine getirerek, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Teşkilat’a gözlemci üye olmasının kabul edildiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türk dünyasının ayrılmaz bir parçası olan Kıbrıslı kardeşlerimizin yalnız olmadığını göstererek, çözüm sürecine de katkı sağladık. Bu dayanışma iradesini sergilediğiniz için siz kıymetli kardeşlerime ayrı ayrı teşekkür ediyorum” tabirlerini kullandı.

“ADIM ADIM O DA OLACAK”

Öte yandan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Adım adım… O da olacak! Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Türk Devletleri Teşkilatı’na Gözlemci üye olarak kabul edildi. Her zaman her yerde KKTC’nin yanındayız” dedi.

KARAR NE MANAYA GELİYOR?

Bu karar ile KKTC, adım adım milletlerarası alanda tanınmaya yanlışsız gidiyor. Bundan sonraki adımın ise KKTC’nin Türk devletleri tarafından tanınması bekleniyor. Böylelikle adada resmen iki devletin varlığı kabul edilmiş olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu