Haber

Türkiye ve Mısır Canlandırıcı İşbirliğini Tartıştı

Türkiye’nin Kahire Büyükelçisi Salih Mutlu Şen, Türk ve Mısır makamlarının “her alanda işbirliğini canlandırmayı” görüştüklerini belirtti.

Mısır’ın Al-Ahram gazetesine açıklama yapan Büyükelçi Şen, Türkiye ile Mısır arasında son dönemde yeniden canlanan ikili ilişkilerin karşılıklı güven ve saygıya dayandığını belirtti.

İki ülke arasındaki bağların 1000 yılı aşkın bir geçmişe sahip olduğunu kaydeden Şen, bu durumun iki ülkenin dilini ve kültürünü etkilediğini kaydetti.

Şen, “Şimdi diplomatik ilişkilerimizi yeniden başlatıyoruz. Diyalog için mükemmel bir zemin ve konuşacak çok şeyimiz var. Her alanda işbirliğini yeniden canlandırmayı tartışıyoruz.” söz konusu.

Türkiye ile Mısır arasındaki ikili ticaretin 9 milyar 700 milyon seviyesinde olduğunu kaydeden Şen, “Türkiye’ye en çok Mısır ürünleri ihraç ediliyor” dedi.

Bu yıl Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılı münasebetiyle Kahire’de Türk Sanat Müziği konseri düzenleneceğini sözlerine ekleyen Şen, tarih yazmış şahsiyetleri konu alan bir belgesel hazırladığını söyledi.

haber-umraniye.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu