Yaşam

Türkiye’de cinsiyet değiştirme süreci nasıl ilerliyor?

Ülkemizde de son dönemde tartışılmakta ve kamuoyunda tartışılmaktadır. LGBTİ+ bireylerin yaşam hakkının tehdit edilmesi“LGBTİ+ propagandası” konusu bugün başka bir tartışma konusu olarak gündeme geldi.

Habertürk’ten Usta Kılıç’ın haberine göre MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız şunları söyledi: “LGBTİ+ propagandasını” engellemek istediklerinibu kapsamda tıbbi zaruret dışında cinsiyet değiştirme operasyonlarını engellemek için kanun teklifi hazırladığını söyledi.

Türkiye’de cinsiyet değiştirme operasyonu keyfi bir operasyon mu?

Cinsiyet değiştirme operasyonu, biyolojik cinsiyetini değiştirmek isteyen kadın ve erkeklere uygulanan medikal bir operasyondur. Operasyon süreci hem tıbben hem de jenerik açıdan pek çok kuralı içinde barındıran.ve uzman görüşlerine dayalı hukuk kontrollü bir süreç.

Yani şu anda Herkes hastaneye gidip cinsiyet değiştiremez.Bu nedenle, yeni yasa teklifinin tam olarak neyi amaçladığı belirsizdir.

Türkiye’de cinsiyet değiştirme operasyonunun nasıl ilerlediğine adım adım bakalım;

  • İlk adım olarak biyolojik cinsiyetini değiştirmek isteyen erkek ya da kadın mahkemeye başvuruyor.
  • Bu kişiler öncelikle 18 yaşından büyük ve evli olup olmadığınızı arıyorum. 18 yaşından küçük veya evli kişiler cinsiyet değiştirme işlemine başlayamazlar.
  • Mahkeme tarafından dikkate alınan bir diğer kriter ise, bireylerin ‘transseksüel doğası’ . Yani yasaya göre insan kendini biyolojik cinsiyeti kadın olduğunda erkek, erkek olduğunda kadın hisseder. Bu kişilerin cinsiyet değiştirmesi ruh sağlığı için gerekli ve gerekli kabul edilir.Androjen olarak da bilinen hermafrodit bireyler ve interseks bireyler de bu konuya dahil edilebilir.
  • Aynı zamanda mahkemeye başvuran kişiler ‘ kalıcı üreme yetersizliği‘ kaidesi de aranır.
  • Son olarak, bir kişinin cinsiyetini değiştirebilmesi için cinsiyetini değiştirmesi gerekmektedir. Eğitim ve araştırma hastanesinden sağlık açısından zaruri olduğuna dair resmi sağlık kurulu raporu ihtiyaçlar. Tek hekim tarafından verilen raporlar geçerli değildir, Cinsiyet Kimliği Sorunlarının Değerlendirilmesine İlişkin Konsey Raporu zorunlu olarak gereklidir. Rapor da alınırsa kişinin cinsiyet geçişine uygun olduğu belgelenir ve operasyon onaylanır.

Ameliyat onayı alındıktan sonra direk ameliyat yapılmaz. Hormon tedavisi ve uyum süreci ile Bireylerin ruhsal durumu göz önüne alındığında ameliyat öncesi bir hazırlık süreci vardır. Bireyler hormon tedavisi ile yaşanan değişikliklere uyum güçlüğü yaşamamaları için gözetim altındadır.

Özetle; Türkiye’de bir kişinin cinsiyet değiştirebilmesi için 18 yaşından büyük, bekar, ‘transseksüel’ olması ve ameliyatın tıbbi olarak zorunlu olduğuna dair rapor olması;

Bu vesileyle hatırlatmak isterim ki; cinsiyet değiştirme ‘haydi değişelim’ denebilecek bir şey değildir ve bu tür bir talep hiçbir şekilde onaylanmaz. . cinsel yönelimler de Özenle sahiplenilecek veya yayılacak bir şey değildir.Her bireyin kendi varlığını özgürce yaşama hakkı vardır.

Yaratılan nefret ortamı sayısız insanın yaşam hakkını gasp ettiğini, şiddeti büyüttüğünü unutmamalı; Kendi değerlerimizle bağdaşmadığı için başkalarının mallarına alenen saldırmanın suç olduğunu unutmamalıyız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu