Haber

Afşin nerede? Afşin’in nüfusu ve yüzölçümü nedir? Afsin neyle bağlantılı?

Kahramanmaraş7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından Kahramanmaraş Türkiye’nin Afşin ilçesi merak edildi. Pekala, Afşin nerede? Afşin’in nüfusu ve yüzölçümü nedir? Afsin neyle bağlantılı? Detaylar burada…

AFSİN NEREDE?

Kahramanmaraş Afşin’de, şehir merkezine 162 km uzaklıkta yer almaktadır. Kuzeydoğuda yer almaktadır.

Nüfus: 80.980

Alan: 1.387 km² (535 mi²)

AFŞİN’İN NÜFUSU NE KADAR?

Kahramanmaraşilinde yer alan Afşin’in nüfusu 80.980’dir.

AFŞİN HANGİSİ İLE İLİŞKİLİDİR?

Afşin, Kahramanmaraş ilinin bir ilçesidir. 1572 yılında Osmanlı İmparatorluğu egemenliğine giren Efsus, 02.08.1944 tarihinde 4642 sayılı kanunla 1944 yılında ilçe merkezi olmuş ve Afşin adını almıştır. Merkez, belde ve köyler dahil ilçenin nüfusu 2020 TÜİK verilerine göre 80.980’dir. Türkiye’nin en büyük termik santral kompleksi olan Afşin-Elbistan Termik Santrali, Afşin’in Çolhan ilçesinde bulunuyor. Bu santral Afşin ilçesi sınırları içerisindedir. Ancak santralde işletilen kömürlerin bulunduğu havzalar Elbistan ilçesi sınırları içerisindedir.

Yedi Uyurlar olarak da bilinen Eshab-ı Kehf (Ashab-ı Kehf) mağarasının da ilçede olduğu iddia ediliyor.

Aşık Mahzuni Şerif (Şerif Çırık), Aşık Yener (Hacı Yener), Aşık Mahsudi (Osman Dağlı) Aşık Erfani (Serkan Açıkgöz) ve Türkiye’nin değerli şairlerinden şair Hayati Vasfi Taşyürek bu semtte doğmuştur.

Afşin

Afşin, il merkezine yaklaşık 117 km uzaklıkta bulunan bir ilçedir. Elbistan ilçesine bağlı bir bucak iken 1944 yılında ilçe statüsüne kavuşmuştur. Toplam nüfusu yaklaşık 80.980’dir.

Karasal ve Akdeniz ikliminin bir arada yaşandığı ilçede dünyanın en değerli bakır yatakları bulunuyor. İlçe, üzerinde yer alan termik santral ile dikkat çekiyor. Kültürel yapısıyla da dikkat çekiyor.

Eshab-ı Kehf Külliyesi, Dedebaba Türbesi, Hurman Kalesi, Kaşanlı Köyü ve Kaya Kabartması ilçede görülmeye değer tarihi yapıların ortasında yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu