Haber

Aylin Cesur’dan Bakan Koca’ya: “6 Yaşındaki Kıza Tecavüz Nedir, Burada Bir Hekim Olarak Anlatın Sayın Bakanım, Siz Anlatın”

YETER PARTİ Isparta Milletvekili Aylin Yürekli, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya, “Milletin adını soruyorum, babası anne-kızlarımızın adını soruyorum. öpüşmeye kıyamıyorum çocuğuyla aile kurma hayali kuran genç kızlarımızın adını soruyorum 6 yaşındaki insan kaldırabilir mi bu vahşeti sayın bakan doktor olarak soruyorum siz bakansınız Sağlık Bakanı, bugün buraya gelin, 6 yaşındaki kıza tecavüz nedir, bana burada bir doktor olarak anlatın Sayın Bakan, siz bana Türkiye Cumhuriyeti’nin en yüksek sağlıkçısı olarak anlatın” dedi. söz konusu.

Sağlık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı bütçeleri Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda görüşülüyor. Sağlık Bakanlığı bütçesi hakkında konuşan Isparta Milletvekili Aylin Cesur, AKP Bursa Milletvekili Zafer Işık’ın İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs’e yönelik yumruklu saldırısını kınadı. Cesur, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya dönerek şunları söyledi:

“Sağlık Bakanı olarak böyle bir olayda Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde ilk müdahaleyi yapan personelden ve gittiğimiz hastanenin yönetiminden bilgi aldınız mı? ventriküler taşikardi denilen, müdahale edilmediği takdirde dakikalar içinde kişinin ölümüne neden olacak bir olay, neden açıklama yapmadınız ve açıklamamızı açıklayan bu saldırının sahibinin açıklamasını neden kamuoyu ile paylaşmadınız? ‘yalan’ diye, doğru değil miydi? Biraz sonra burada, Türkiye Cumhuriyeti’nde yapacağınız konuşmada açıklamanızı bekliyorum.”

“6 YAŞINDAKİ KIZIN DEĞERİ NEDİR BURADA İLAÇ OLARAK AÇIKLAYIN BAKANIM SİZ AÇIKLAYIN”

Cesur, Bakan Koca’ya, “Kör vicdanların bile paramparça olduğu 6 yaşındaki küçük bir kızın hikayesi. Bu alçaklığa sebep olan insanlık çöpü bedenler, vicdansızlar yaptıklarına kılıf bulmaya çalışıyor. oldu, sorumlularına zırh yapanlar, Türkiye’nin hukuk devletinin yeminli ahlaklı savcıları, vicdanları… Tükenmeyen güçlü yargıçlara sesleniyorum: Bu alçaklık ve vahşet bitmeli, bitecek de bitecek. şunu belirtmek gerekir ki ‘Dicle’de bir kurt ve koyun gelecek ve ilahî ilah onu Ömer’den isteyecektir.’ Evet sorulmalı, millet adına soruyorum, babası öpmekten kendini alamayan annemizin kuzu kızlarının adını soruyorum, yavrusuyla aile kurma hayali kuran genç kızlarımızın adını soruyorum. 6 yaşında bir beden bu zulme katlanır mı sayın bakanım bir doktor olarak soruyorum siz sağlık bakanı siz buradasınız bugün buraya gelin 6 çocuğa tecavüz nedir anlatın yaşında bir kız çocuğu olarak burada bir doktor olarak, sayın bakanım siz bana Türkiye Cumhuriyeti’nin sağlık düzeyi en yüksek kişisi olarak anlatın” sözleriyle davette bulundu.

“SİYASETİ SADECE BUNUN İÇİN YAPIYORUM ONLAR ÖZGÜR YAŞAYABİLİR, Tecavüze Uğramadan BİREY OLABİLİRLER”

İYİ Parti’den Yavuz Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, 6 yaşındaki bir kız çocuğunun “imam nikahlı nikahlı nikâhlanması” olayı üzerine, “Siyaseti malzeme yapmayın” dedi. bunun için siyaset yapın sayın bakanım siyasete girme sebebim türkiye cumhuriyetin kızları da kadınları da cumhuriyetin kendisine verdiği imkanları eşit kullansınlar her köyden çıksınlar eşit fırsatlar bulsunlar diye her yerde tecavüze uğramadan özgürce yaşa, birey ol. Ben bu yüzden siyaset yapıyorum Sayın Bakan, bunları söyletebiliyor, bir kadın neden bunları söylüyor, aklım almıyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu