Haber

Üretim fidanlığında yetişir, Kocaeli’yi yeşillendirir

Büyükşehir’in ürettiği onbinlerce fidan, çeşitli projelerde ve yeşil alanlarda şehrin yeşillendirilmesi için kullanılıyor.

Başiskele ilçesinde bulunan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Üretim Fidanlığı’nda çeşitli tiplerde toplam 80 bin bitki bulunuyor. Her yıl üretim fidanlığından çıkan onbinlerce fidan Kocaeli’nin çeşitli bölgelerinde mühendislik, inşaat projeleri ve yeşil alanlarda kullanılarak kent yeşilleniyor.

BÜYÜKŞEHİR TOHUMLARI KENDİ ÜRETİYOR

Kullar Üretim Fidanlığında tohum, çelik, aşı ve yarı mamul bitkilerden üretim yapılmaktadır. Park ve Bahçeler Müdürlüğü burada Çınar, Ihlamur, Dişbudak, Akçaağaç, meyve fidanı ve daha birçok bitki türünün üretimini yapmaktadır. Fidanlıkta replika ve saksılı olmak üzere iki çeşit üretim vardır.

BAKIM SİSTEM ŞEKLİNDE YAPILIR

Fidanlıkta bulunan fidan ve diğer bitkilerin bakımları aylık ve günlük olarak düzenli olarak yapılmaktadır. Bakım kapsamında sulama, gübreleme ve ilaçlama çalışmaları yapılmaktadır. Ekipler ayrıca fidanlıkta bitkilerin daha rahat büyüyebilmesi için yabancı ot eforu ve mekanik bakım çalışmaları da yapıyor. Bitkiler çelik tohumlu ve aşılı saksılarda yetiştirildikten sonra belli bir süre sonra şehir genelinde ihtiyaç duyulan alanlarda kullanılmaktadır.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu