Ekonomi

Bitcoin blok zincirinde BRC dalgası

Kripto para dünyasına damgasını vuran gelişmelere bir yenisi daha eklendi. Bir haftada %682 büyüme kaydeden BRC-20 kripto para birimleri, Bitcoin ekosistemindeki süreçlerde %6 pay almayı başardı.

Hızla gelişen ekosistemlerden biri olan kripto para dünyasındaki son trend, Mart ayında geliştirilen ve Ordinals Protokolü sayesinde değiştirilebilir dijital varlıklar olarak üretilen BRC-20 kripto para birimleri oldu. Protokolün geliştiricisi Ordspace tarafından takip edilen verilere göre, Mayıs ayı başında “Bitcoin Request for Comment” kelimelerinin baş harflerinden oluşan BRC-20 kripto para birimi sayısının 8.800’ü aştığı ve toplam pazarın arttığı görüldü. kapitalizasyon bir haftada %682 artarak 137 milyonun üzerine çıktı. “Kriptoya açılan kapı” mottosuyla faaliyet gösteren kripto para borsası Gate.io, BRC-20 tokenleri arasında piyasa fiyatı en yüksek olan ORDI’yi platformunda listeledi.

Bitcoin pazarındaki %6 hisseyi satın aldı

Domo lakaplı anonim bir kripto para analisti tarafından Mart ayı başlarında Bitcoin blok zincirinde değiştirilebilir dijital varlıkların basılmasını ve transferini kolaylaştırmak için geliştirilen BRC-20 standardı, kısa sürede yatırımcıların dikkatini çekti. Ordinals Protocol’ün yayınlanmasından birkaç hafta sonra ortaya çıkan bu kripto para birimleri, Mayıs ayının prestijiyle toplam Bitcoin işlem hacminden %6’lık bir pay almayı başardı.

Konuyla ilgili değerlendirmelerini paylaşan Gate.io Türkiye Araştırma Müdürü Sevcan Dedeoğlu, “Geliştiricilerin Bitcoin blok zincirine metin kaydetmesine olanak sağlayan BRC-20 tokenleri, son dönemin en ilgi çeken varlıklarından biri oldu. Gate.io olarak gelişmeleri yakından takip ediyor ve kullanıcılarımızın mevcut dijital varlıklara erken erişimini önemsiyoruz. Bu kapsamda BRC-20 varlıkları arasında en büyük pazar payına sahip olan ORDI’yi platformumuza listeledik.”

Bitcoin işlem fiyatları dalgalanıyor

Bitcoin blockchain üzerinde çalışan BRC-20 kripto para birimlerine olan yoğun ilgi, Bitcoin’de işlem fiyatlarında dalgalanmalara neden oldu. Bitinfocharts bilgilerine göre Bitcoin’de ortalama işlem fiyatı geçen hafta 7 doların üzerine çıkarak Haziran 2021’den bu yana kaydedilen en yüksek seviyeye ulaştı. BRC-20 kripto para birimlerinin akıllı sözleşmeler kullanmadığını ve sadece Bitcoin cüzdanı ile işlem yapılabileceğini belirten Sevcan Dedeoğlu, şunları söyledi: , “Satoshi’lere bölünebilen Bitcoin’in en küçük birimi olan ORDI’ye ek olarak, satoshis’e içerik yazılarak oluşturulan, PEPE, PIZZA, MEME ve MOON kripto para birimlerinin şu anda toplamın %85’inden fazlasını oluşturduğunu biliyoruz. BRC-20 kripto para birimlerinin pazar payı. “BRC-20, kripto para birimi ekosisteminde yeni bir ‘şaka varlıkları’ trendi başlattı” dedi.

“1.400’den fazla varlık yelpazesi her geçen gün genişliyor”

Dünya çapında 224 ülkede 12 milyondan fazla kullanıcıya hizmet verdiklerini hatırlatan Gate.io Türkiye Araştırma Müdürü Sevcan Dedeoğlu, değerlendirmelerini şu sözlerle tamamladı: Platformda listelediğimiz varlıkları ve sunduğumuz yatırım çözümlerini her geçen gün geliştiriyoruz. Gate platformunda alınıp satılabilen 1.400’den fazla varlığın arasına ORDI de eklendi. BRC-20 trendini takip ediyoruz ve piyasa değeri açısından öne çıkan kripto para birimlerini listelemeye devam etmeyi planlıyoruz.”

habersungurlu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu