Haber

DHKP-C’nin siber yapısı 19 ildeki operasyonlarda hedef alındı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, haklarında tutuklama kararı verilen 42 kişiden 33’ü, silahlı terör örgütü DHKP-C’nin siber yapılanmasına yönelik 19 ilde yürütülen operasyonlarda yakalandı.

Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamaya göre, silahlı terör örgütü DHKP-C’nin siber yapılanmasına ilişkin Terör Kabahatleri Soruşturma Bürosu ve Emniyet Genel Müdürlüğü SİBER Daire Başkanlığı tarafından çalışma yürütüldü.

Çalışma sonucunda yasadışı örgüt “RedHack” (Red Hackers Association RHA) ve “Red Hackers” bünyesinde faaliyet gösteren 42 zanlı gözaltına alındı.

Şüphelilerin örgüt mensuplarına ait uydurma nickler/hesaplar kullanarak Zone-H (zone-h.org) adlı internet sitesinde yetkisiz erişim eylemlerini yayınladıkları ve 10 bin 17 kişiye yetkisiz erişim (hack) gerçekleştirdikleri belirlendi. web siteleri. Bu sitelerin 450’sinin Türkiye’deki kamu kurum ve kuruluşları ile ilgili olduğu belirlendi.

Grupların “kamu kurum ve kuruluşlarının internet sitelerine izinsiz olarak girerek devletin güvenliğine ilişkin bilgileri elde etmek veya kısmen zarara uğratmak amacıyla çalıştıkları” belirtildi.

Şüphelilerin “yasanın suç saydığı fiilleri işlemek amacıyla suç örgütü kurdukları, örgütün yapısının, üye sayısının, araç ve gereçlerinin amaçlanan suçları işlemeye uygun olduğu, örgüt üyeleri hiyerarşik yapıya uygun olarak emir komuta zinciri içinde hareket eder ve eylemleri süreklidir” tespitleri yapılmıştır.

Soruşturma kapsamında gözaltına alınan 42 zanlıdan 33’ü Ankara’nın 19 ilinde düzenlenen operasyonlarda tutuklandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu