Ekonomi

Brent petrolün varil fiyatı 95,50 dolar

Brent petrolün varili memleketler arası piyasalarda 95,50 dolardan süreç görüyor.

Dün 94,30 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 93,67 dolar düzeyinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün saat 09.25 prestijiyle kapanışa nazaran yüzde 1,95 artarak 95,50 dolar oldu. Birebir dakikalarda Batı Teksas çeşidi (WTI) ham petrolün varili 88,27 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki yükselişte, dünyanın en büyük petrol üreticisi ve tüketicisi ABD’de ekim ayı enflasyon verilerinin beklentilerin altında kalması etkili oldu.

ABD’de dün açıklanan bilgilere nazaran, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ekimde aylık bazda yüzde 0,4 artarken, yıllık enflasyon yüzde 7,7 ile 9 ayın en düşük düzeyine geriledi. Ülkede çekirdek enflasyon da ekimde yıllık yüzde 6,3 ile 40 yılın tepesinden geri çekildi.

Beklentilerin altında kalan enflasyon dataları, ABD Merkez Bankasının (Fed) agresif faiz artırımlarını yavaşlatacağı umutlarını artırdı.

Dolar endeksi de 107’nin altına gerileyerek iki ayın en düşük seviyesine indi.

ABD dolarının diğer para birimleri karşısında değerini ölçen dolar endeksindeki düşüş dolara endeksli petrolü diğer para birimlerini kullanan alıcılar için daha ucuz hale getiriyor. Bu durum alımların artmasını destekliyor ve fiyatların yükselmesine yol açıyor.

Öte yandan, dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı Çin’de Kovid-19 kısıtlamalarının talebi azaltacağı tasaları petrol fiyatlarını aşağı istikametli baskılamaya devam ediyor.

Çin’in üçüncü büyük şehri Guangcou’da olay sayısı salgının başından bu yana en yüksek düzeye çıkarken, kentte yaklaşık 5 milyonluk nüfusun yaşadığı metropol bölgelerde kısmi kapanmaya gidildi.

Şehrin büyük kısmında toplu taşıma durduruldu, okullar tatil edildi. Guangcou’dan başkent Pekin ile diğer büyük şehirlere uçuşlar durduruldu.

Çin, Kovid-19’a karşı hadiseleri ortaya çıktığı yerde bastırmayı ve bulaşma zincirini kesmeyi hedefleyen “sıfır vaka” stratejisine karşın ülkede hadise sayısı son altı ayın en yüksek düzeyine ulaştı.

Brent petrolde teknik olarak 96,09 ile 97,85 dolar aralığının direnç, 94,33 ile 92,57 dolar aralığının ise dayanak bölgesi olarak izlenebileceği tabir ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu