Haber

Finans ve Sigorta Sektörü Odaklı Siber Tatbikat Yapıldı

Hazine ve Maliye Bakanlığı öncülüğünde düzenlenen “Finans ve Sigorta Sektörüne Yönelik Siber Tatbikat” ile bu birimlerin siber saldırılara karşı dayanıklılığı test edildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ile Sigortacılık ve Ticaret Bakanlığı’nın desteğiyle, Bilgi Teknolojileri Genel Müdürlüğü öncülüğünde “Finans ve Sigortacılık Sektörü Odaklı Siber Tatbikat” düzenlendi. Bireysel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK).

Ankara’da gerçekleştirilen ve 43 ekibin katıldığı tatbikatta, bankacılık ve finans sektörünün siber saldırılara karşı dayanıklılığı ölçüldü ve olası saldırılara hızlı tepki verme becerileri test edildi.

İki gün süren tatbikata, bu sektörlerden Bakanlığa bağlı 9 kurum, 17 banka, 10 sigorta şirketi ve 7 merkez kuruluşunu temsilen 43 takımdan 125 yarışmacı katıldı.

Takımların yönetim, savunma ve hücum becerileri katıldıkları 3 simülasyonda ölçüldü.

Tatbikatın ardından ilk 3’e giren takımlar belirlenirken, ilk “9.Takım” ödülünü Hazine ve Maliye Bakanlığı Bilgi Teknolojileri Genel Müdürü Cebrail Taşkın’ın elinden aldı. İkinci olan “17. Takım” ödülünü BDDK Başkan Yardımcısı Mustafa Aydın verdi. Üçüncü olan “Takım 22″ye ödülünü Hazine ve Maliye Bakanlığı Bilgi Teknolojileri Genel Müdürlüğü Bilgi Güvenliği Daire Başkanı Zeynep Nida Özdemir verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu