Yaşam

‘Romeo ve Juliet’ davası sonuçlandı: Mahkeme ‘istismar yok’ dedi

1968 yapımı ‘Romeo ve Juliet’ uyarlamasının iki başrol oyuncusu Olivia Hussey ve Leonard Whiting, 54 yıl sonra yapım şirketi Paramount’a filmdeki çıplak bir sahne nedeniyle açtıkları çocuk istismarı davasını kaybettiler.

Davayı geçen hafta California Yüksek Mahkemesi’nde gören Yargıç Alison Mackenzie, yapım şirketi Paramount’un davayı düşürme teklifini kabul ederek filmdeki çıplak sahnelerin “çocuk istismarı içermediği” sonucuna vardı.

Yargıç MacKenzie ayrıca iki davacının, Hussey ve Whiting’in filmdeki çıplak sahnelerin “çocuk istismarı” olduğu yönündeki iddialarını da reddetti.

İki oyuncu, yönetmen Franco Zeffirelli’nin kendilerine yatak odası sahnesinde çıplaklık olmayacağını ve ten rengi eşyaların giyileceğini söylediğini, ancak daha sonra “aksi takdirde film başarısız olur” çıplak hareket etmeleri konusunda ısrar ettiğini iddia etti. Yapım sırasında Hussey 15 ve Whiting 16 yaşındaydı.

72 yaşındaki Hussey ve 73 yaşındaki Whiting, uğradıkları zihinsel ve fiziksel zarar için 500 milyon dolar tazminat talep etti. (KÜLTÜR SANAT HİZMETİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu