Haber

Solingen saldırısında hayatını kaybeden 5 Türk vatandaşı anıldı

Solingen saldırısında hayatını kaybeden 5 Türk vatandaşını anma törenine Dışişleri Bakan Yardımcısı Yasin Ekrem Serim’in katılacağı bildirildi.

Almanya’nın Solingen kentinde 29 Mayıs 1993’te ırkçı bir grubun evlerinin kundaklanması sonucu 5 Türk vatandaşı hayatını kaybetti. Bu kapsamda Dışişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakan Yardımcısı Yasin Ekrem Serim’in saldırının 30’uncu yıl dönümünde Solingen’de yapılacak anma törenlerine katılacağını duyurdu. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Almanya’nın Solingen kentinde 29 Mayıs’ta evlerinin ırkçı bir grup tarafından kundaklanması sonucu yaşamını yitiren beş yurttaşımızı 29 Mayıs’ta düzenlenen menfur saldırının 30. yılında saygı ve rahmetle anıyoruz, 1993. Bu vesileyle Solingen saldırısında ırkçı ve yabancı düşmanı saldırılarda hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımızı ve ailelerini rahmetle anıyor, yakın zamanda kaybettiğimiz, kendisiyle birlikte örnek bir duruş sergileyen Mevlüde Genç’i saygı ve rahmetle anıyoruz. üyelerini kaybetmesine rağmen itidal çağrısında bulunuyor.

Solingen saldırısından bu yana geçen otuz yılda, Avrupa’da yabancı düşmanlığı, ırkçılık ve İslamofobinin artmaya devam etmesini alarmla izliyoruz. Her türlü ayrımcılığın önlenmesi ve bu tür trajedilerin tekrarlanmaması için yabancı düşmanlığı, ırkçılık ve İslamofobinin her zaman birlikte ele alınması gerektiğini bir kez daha vurguluyoruz. Türkiye, sadece belli bir toplum ve bireyleri değil, tüm insanlığı tehdit eden bu düşmanca zihniyete karşı her düzeyde ve her platformda mücadelesini kararlılıkla sürdürecektir.” – ANKARA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu