Ekonomi

Stellantis’in 6 aylık geliri 98.4 milyar avroya ulaştı

Şirketten yapılan açıklamaya göre Stellantis, yılın ilk yarısına ilişkin finansal bilgilerini açıkladı.

Güçlü büyüme trendini yılın ilk yarısında yeni rekorlarla sürdüren Stellantis, artan teslimat hacimleri sayesinde net gelirini 2022’nin aynı dönemine göre yüzde 12 artırarak 98,4 milyar Euro’ya çıkardı.

Stellantis, düzeltilmiş işletme gelirini (AOI) 2022’nin ilk yarısına kıyasla yüzde 11 artırarak 14,1 milyar Euro’luk gelir ve yüzde 14,4’lük güçlü bir marj elde etti.

Şirketin artan satış performansı da kârını önemli ölçüde etkiledi. Buna göre Stellantis, net kârını 2022’nin ilk yarısına göre yüzde 37 artırarak 10,9 milyar avroya çıkardı. Endüstriyel serbest nakit akışını geçen yılın aynı dönemine göre 3,3 milyar avro artıran Stellantis, 8,7 milyar avroya ulaştı. Şirket, 2023’ün ilk yarısında 0,7 milyar Euro’luk hisse geri satın aldı ve duyurulan 1,5 milyar Euro’luk hisse geri alım programını 2023’ün sonundan önce tamamlamayı planlıyor. Şirketin bu rekor sonuçları, Stellantis’e giden sürdürülebilir bir yolu yönetmek için stratejik yatırımlara her zaman izin veriyor “Net 0 karbon” dönüşümü.

Stellantis’in elektrikli mobiliteye yaptığı kapsamlı yatırım meyvelerini vermeye devam ediyor. Bu kapsamda Stellantis, global BEV (pilli elektrikli araç) ve LEV (düşük emisyonlu araç) satışlarını yıllık yüzde 24 artışla 169 bin adede, yüzde 28 artışla 315 bin adede çıkarmayı başardı. Bu sonuçlarla Stellantis, ABD pazarında EU30 genel BEV satışlarında üçüncü ve LEV satışlarında ikinci sırada yer aldı.

“Her çalışana şükranlarımı sunuyorum”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Stellantis İcra Kurulu Başkanı (CEO) Carlos Tavares, bu yılın ilk yarısında gösterdikleri üstün performansın uzun vadeli sürdürülebilirliklerini ve Dare Forward 2030 planlarının hedeflerini gerçekleştirme sürecini desteklediğini belirterek, “Şirketi dış zorluklardan korurken, tavizsiz dönüşüm yolculuğumuza başlamak tüm çalışanlarımızın ortak çabası ve açık bir taahhüdüdür. Çalışanlarımızın her birine şükranlarımı sunmak istiyorum ve ekiplerimizin başarılı olduğunu söylemekten gurur duyuyorum.” birden fazla boyutta hizmet vermektedir. 2023’ün geri kalanı ve sonrası için iyi bir konumdayız.”

Verilen bilgilere göre Stellantis NV, 14 ikonik markasıyla elektrikli ve yazılım odaklı araçlara geçiş yaparken uygun maliyetli ürün yelpazesiyle güçlü büyümesini sürdürüyor. Net gelir, AOI ve net kârda yeni rekorlar kırarak birden çok eksende değer yaratmaya devam eden Stellantis, güçlü iş ortamına rağmen 3 temel konsepte odaklanarak Dare Forward 2030 taahhütlerini verimli ve özverili bir biçimde başarıyla yerine getiriyor.

beytussebapajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu