Ekonomi

Yaban hayatı tehlikede: Antarktika’da ilk kez kuş gribi tespit edildi

The Guardian’ın haberine göre bilim insanları, Britanya denizaşırı topraklarının bir parçası olan Kuş Adası’ndaki bir çöpçü kuş türünde H5N1 virüsünün tespit edildiğini duyurdu.

Yabani hayatı etkileyebilir

Bilim insanları, kıtada ilk kez karşılaşılan virüsün Antarktika’nın zengin yaban hayatı popülasyonu üzerinde yıkıcı bir etki yaratabileceğini düşünüyor.

Britanya Antarktika Araştırma Enstitüsü’nden (BAS) Ashley Bennison, adadaki kuşlardan alınan numunelerin H5N1 pozitif çıktığını belirtti.

Bennison, “Bu çok üzücü bir durum. Adadaki türleri elimizden geldiğince izlemeye devam edeceğiz, ancak şu anda virüsün tam etkisinden emin değiliz” dedi. Bu kelimeyi kullandı.

Hayvanlar risk altında

Antarktika Araştırma Bilim Komitesi’nin bölgeye ulaşan kuş gribinin etkilerine ilişkin yaptığı risk değerlendirme raporu, penguenlerin yanı sıra bölgedeki kürklü foklar, deniz aslanları, skua ve martıların da risk altında olduğunu ortaya koydu.

Raporun baş yazarlarından Dr. Meagan Dewar, hastalığın yayılmasının bölgedeki yaban hayatının ve Antarktika’ya özgü canlıların geleceği üzerinde yıkıcı bir etkisi olabileceğini söyledi.

haber-kelkit.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu