Haber

Yüzyılın geçit töreni! 100 savaş gemisi Boğaz’a indi

Cumhuriyetin 100’üncü yılı kutlama hazırlıkları aralıksız devam ederken, gösterilere damga vurması beklenen haber Milli Savunma Bakanlığı’ndan geldi.

İşte Türkiye’nin 100. yılında Boğaz’da büyük bir şölene dönüşmesi beklenen olaylar:

Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, “Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlayacağımız 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda aralarında TCG ANADOLU’nun da bulunduğu 100 savaş gemisiyle geçit töreni düzenleyeceğiz. Tüm halkımızı Boğaz’a davet ediyoruz.” ” Söylendi.

Cumhuriyetimizin 100’üncü yılını kutlayacağımız 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda aralarında TCG ANADOLU’nun da bulunduğu 100 savaş gemisiyle geçit töreni düzenleyeceğiz. Tüm halkımızı Boğaz’a davet ediyoruz.#TurkeyCentury pic.twitter.com/4M9hbNvnUL

— TC Milli Savunma Bakanlığı (@tcsavunma) 27 Ekim 2023Geçit töreninin saat 17.00’de başlayacağı ve Türk Yıldızlarının saat 16.20’de İstanbul Boğazı üzerinde gösteri uçuşu yapacağı bildirildi. SOLOTÜRK’ün Ankara’da 13.00’de, ardından da 16.40’ta Boğaziçi’nde uçacağı kaydedildi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100’üncü yılı kutlamaları çerçevesinde,
2023’te drone, ışık ve havai fişek gösterisi planlanıyor

İstanbul’un 10 Meydan ve 7 Boğaziçi semtinde gözlem alanları oluşturulacak.
Oluşturulan seyir alanları sayesinde halkımız 29 Ekim’in tadını çıkarabiliyor
tüm kutlama ve etkinliklerimizi canlı olarak izleyebilecek.

Yüzer iskele üzerine yerleştirilecek LED ekranlı görüntü alanının Boğaz’da gün boyu farklı içeriklerle kullanılması planlanıyor.

Anıtsal bir görünüme sahip olan bu monolitin, kentlerin odak noktasında konumlandırılarak etkinlik öncesinde, sırasında ve sonrasında bağlantı kanalı olarak kullanılması bekleniyor.

Bu bağlamda Beyoğlu Taksim’de Atatürk Kültür Merkezi’nin önündedir. “Geçmişten Geçmişe Türkiye Yüzyılı”Gösteri alanı oluşturuldu.

Bölgede geçmişten günümüze su perdeleri, su gösterileri ve üç boyutlu içerik yayınlayan ekranlar kullanılmıştır. “Türkiye Yüzyılı”Vizyonunu interaktif ve teknolojik bir deneyimle vatandaşlara sunuyor.

Taksim Gezi Parkı’nın önüne resmi logodan esinlenerek “Türkiye Yüzyılı” yerleştirildi. Türkiye Yüzyıl Kurulumu”100. yıl içerikleri dev ekranda vatandaşlara sunuluyor.

Bakırköy Özgürlük Meydanı’na kurulan dev ekranda Cumhuriyetin 100. yılına özel görsel içerikler vatandaşlara aktarıldı. Üç boyutlu olarak izlenebilen sunumu bazı vatandaşlar cep telefonlarıyla kaydetti. Bazı vatandaşlar ise görüntüleri izlerken duygulu anlar yaşadı ve alkışladı.

Türkiye’nin tanıtımında öne çıkan tarihi ve unutulmaz mekanları, Cumhuriyetin 100. yılı için bestelenen müziklerle ışığa ve kırmızıya dönüştüreceğimiz bir içerik çalışması planlanıyor.

“100 Yılın Ses Tüneli Sergisi”, 1923-2023 yılları arasında tarihe damgasını vuran değerli bireyleri ve gelişmeleri, toplum olarak gurur duyduğumuz, birlikte keyif aldığımız, hafızalarımıza kazınan anları sanatseverlerle buluşturuyor. birlikte.

Savaş esirlerine yardım etmek, aileleriyle iletişimi sağlamak ve gerektiğinde esir değişimine yardımcı olmak, Cenevre Sözleşmesi uyarınca savaş sırasında tüm Kızılay ve Kızılhaçların temel görevleri arasında yer almıştır. Osmanlı Hilal-i Ahmer Cemiyeti, 1912 yılında Üsera Heyeti (Esirler Komisyonu) adında özel bir komite kurmuştur. Bu komite, hem İtilaf Devletleri elindeki Türk esirlerin hem de Osmanlı Devleti’ndeki yabancı esirlerin Osmanlı döneminde ve döneminde aileleriyle iletişimini sağlamıştır. Birinci Dünya Savaşı’nın sonunda.

Balkan Savaşlarında 100.000 civarında esir veren Osmanlı İmparatorluğu da onu yakından takip etti.
Girmek zorunda kaldığı Birinci Dünya Savaşı sırasında İngiltere, Rusya, Fransa ve İtalya’ya 200.000’den fazla esir verdiği tahmin ediliyor. Kurtuluş Savaşı’nın Balkan ve I. Dünya Savaşı esirleri arasına dahil edildiğinde 300.000’den fazla esirin dikkate alındığı bilinmektedir. Savaşlar sırasında Türk ve yabancı askerlerin esir kamplarından ailelerine yazdıkları mektuplar ile ailelerinin esir askerlere gönderdiği mektuplar çeşitli nedenlerle adreslerine ulaşamamıştır. Bu stant, Kızılay’ın titiz çalışmalarıyla günümüze ulaşan bu tarihi emanetleri, bir asır sonra yaşayan tutsak ailelerine ve Türk halkına ulaştırmayı hedefliyor.

Proje ile Türkiye’nin toplumsal hafızasını güçlendirmek amacıyla ülkemizin son 100 yılına damgasını vuran sanatçıları, bilim adamlarını, politikacıları, mekanları, objeleri, objeleri ve olguları anlatan bir eser yaratılması amaçlanıyor.

İletişim Başkanlığı görselinden ilham alınarak tasarlanan bu özel stant projesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir telaffuzunun metaforik bağlamı oluşturularak kurgulandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ilgili görseli “Hayallerim Vardı! Bu hayallerimi birer birer gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyorum!”Sözleriyle başlıyor.

Rüyalar sinemalarda, oyunlarda yani bağlam kurabildiğimiz görsel dünyada bulutların arasından geçerek ya da sisleri temizleyerek sergileniyor. Buradan hareketle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderliğinde hayata geçirilen projeler, onun hayalleri doğrultusunda yeniden canlandırılacak. “Türkiye Yüzyılı”İletişimle eşleştirilen çalışmalarda projelerin animasyonlarının yanı sıra bilgi içeren detaylar, infografik tasarımlar, geçmişten günümüze karşılaştırmalar yapılarak stand oluşturulacak.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yıl kutlamaları kapsamında gerçekleştirilen bağlantı çalışmaları kapsamında; Kültürel, tarihi ve sosyal bağları konu alan reklam sinemaları tasarlandı. Bu sinemalar, milli birlik duygusunu pekiştirerek, Cumhuriyetin geçmişten geleceğe ihtişamını konu edinerek, duygusal ve akılcı bilgilerle beslenir:

• “ARTIK TÜRKİYE’NİN YÜZYILI OLACAK” TANITIM FİLMİ
• CUMHURİYET’İN 100. YILI “ENCOVER” REKLAM FİLMİ
• “Cumhuriyetim” KUTLAMA TANITIM FİLMİ
• “Türkiye BURADA” REKLAM FİLMİ
• TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN 100. YIL MARŞI VİDEO KLİPLERİ – 2 FARKLI REKLAM FİLMİ

Büyük bir milletin birlik, beraberlik ve bağımsızlık mücadelesinin 100. yılını anmak amacıyla 2023 yılında özel olarak hazırlanan “Son Akşam Yemeği” adlı film, sinema tarihimize damga vuracak bir yapımdır. Büyük emeklerle hayata geçirilen film, galasını 23 Ekim’de yaptı ve 27 Ekim’de Türkiye, Azerbaycan ve Avrupa’nın her yerinde seyirciyle buluşacak.

100. YIL ADALET SPOR OYUNLARI

Cumhuriyetimizin 100. Yılı kutlamaları kapsamında Adliyeler ve Ceza İnfaz Kurumlarında görev yapan adalet personelinin motivasyonunu ve etkileşimini artırmak amacıyla toplam 42 İl Cumhuriyet Başsavcısı “100. Yıl Adalet Sporları” temalı etkinliğe katılacak. Oyunlar / Samsun 2023″, 13-15 Ekim 2023 tarihleri ​​arasında Samsun İlinde düzenlenecektir. Okçuluk, Yüzme, Tenis, Masa Tenisi, Koşu, Satranç, Bowling branşlarından her adliyeyi temsil etmek üzere 75.000 Adliye ve Ceza İnfaz Kurumu Adalet Çalışanı arasından bir takımın, Voleybol veya Maçlara basketbol ve diğer bireysel branşlardan birer temsilci katılacak.

Etkinlik kapsamında 450 çalışanın spor karşılaşmalarına katılması beklenirken, bu etkinliklerle çalışanların moral motivasyonunun ve etkileşiminin artırılması amaçlanıyor.

100. yıl kutlamaları kapsamında, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda “100. Yılın Genç 100’üyle Cumhuriyet Sinemada” projesi kapsamında şehit ve gazi çocuklarımız; Sinemanın eğitici ve öğretici gücüyle buluşturulacak.

Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı münasebetiyle “15 Temmuz – Türk Yüzyılının Kahramanları” temalı mektup, şiir ve fotoğraf yarışmalarında dereceye girmeye değer görülen eserlerden oluşan karma stant, 100’üncü yıl temalı, kurumlarımızda kalan kadın, genç, yaşlı ve Bakanlığımız çalışanlarının katıldığı etkinliğe 15 Temmuz şehitlerinin yakınları katıldı. gerçekleştirildi. Toplumda şehitlere ve yakınlarına karşı saygı ve sorumluluk duygusunun güçlendirilmesi, milli ve manevi özelliklerimize olan sevgi ikliminin yaygınlaştırılması amaçlanmaktadır.

Sıfır Atık, atıkların geri dönüşümü ve döngüsel ekonominin ötesinde, iklime ve çevreye duyarlı bireyler için ülkemizde bir dünya markası haline geldi. Bakanlığımız olarak Türkiye’de milyonlarca kişiye “Sıfır Atık” eğitimi verildi ve kurumlarımız Sıfır Atık hareketine dahil oldu. Sıfır Atık ve iklim değişikliği ile mücadele sürecinde, toplumsal tanıtım, bilinçlendirme ve bilinçlendirme faaliyetleri kapsamında, sıfır atık ve iklim değişikliğinin yanı sıra farklı temaları da barındıran Sıfır Atık ve İklim Müzesi, hayata geçiriliyor. inşa edilmiş. Bu müzenin iklimi nasıl? Tarih boyunca iklim nasıl değişti? Gelecekte iklimin ne ölçüde değişeceğini nasıl anlayacağız? İklim değişikliğinin sosyal ve ekonomik etkileri nelerdir? Bu değişimi olumlu yönde nasıl durdurabiliriz? gibi soruların yanıtları aranıyor. 2053 Net Sıfır Emisyon ve Türk Yüzyılında Yeşil Kalkınma hedefleri doğrultusunda çölleşme, erozyon ve küresel iklim değişikliğiyle mücadele başta olmak üzere çevrenin korunmasına, adaptasyonuna ve geliştirilmesine katkı sağlayacak eserlerin sergilenmesi planlanıyor. Özellikle çocuklarımıza ve gençlerimize sıfır atık ve iklimi benimsemeleri konusunda bilgiler verilecek, teorik ve pratik olarak sıfır atık konusunda kamuoyunun bilinçlendirilmesi amaçlanıyor.

“Cumhuriyetimiz ve Botaş” temalı fotoğraf yarışması düzenlenecek.

100.YIL CUMHURİYET KUPASI

Cumhuriyetimizin yüzüncü yıl kutlamaları çerçevesinde; Cumhuriyet Kupası maçları, Kadınlar 1. Ligi’nde 6 grup, Erkekler Süper Ligi’nde ise 8 takımın katılımıyla İstanbul ve Ankara’da yapılacak.

Cumhuriyetimizin 100. yıl kutlamalarına ilişkin olarak; Golf sahası belirleme çalışmaları devam ederken, uluslararası golf turnuvaları düzenleyen PGA European Tour ve Lıv Golf gibi kuruluşlarla da Türk Hava Yolları’nın yıl boyunca görünürlüğünü sağlamak amacıyla 2015’te düzenlenmesi planlanan Uluslararası Golf Turnuvası için görüşmelerimiz devam ediyor. Antalya’da veya İstanbul’da. Yapılacak anlaşmalar sonucunda uluslararası düzeyde düzenlenecek, olumlu yanıt alınamaması durumunda ise ulusal düzeyde geniş katılımlı bir turnuva düzenlenecek.

Yahya Kemal Beyatlı Kültür Merkezi’nde Cumhuriyetimizin 100. yıl etkinlikleri kapsamında;

• 29 Ekim – Son Osmanlı “Yandım Ali”

• 20 Kasım – Çanakkale Yolun Sonu

• 12 Aralık – Son Mektup Sineması gösterimleri yapılacak.

Tarih: 29.10.2023 – 12.12.2023 Yer: Tekirdağ

Cumhuriyetimizin 100. yıl etkinlikleri için Milli Savunma Bakanlığı ekipleri ve ekipleri.
Kuruluşundaki tüm bandolar ve bulundukları il ve şehirlerdeki Mehteran Birliği.
Grup konserleri için koordinasyon faaliyetleri kendi sorumluluk alanlarında devam etmektedir.

 

kemah-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu