Ekonomi

İznik’in bereketi, sağlık meyvesi aronya ile buluşuyor

Bursa’da ‘süper meyve’ ve ‘sağlık meyvesi’ olarak anılan, yüksek kazanç sağlayan aronyanın üretim alanı genişliyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı öncülüğünde atıl kalan tarım arazilerinin üretime kazandırılması için yürütülen “Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi” dahilinde, İznik’te 2 bin adet aronya fidanı dağıtıldı. Temin edilen aronya fidanlarıyla, 8 dekar alanda örnek aronya bahçesi kurulacak.

Fidan dağıtımında kelam alan Bursa Vilayet Tarım ve Orman Müdürü Hamit Aygül, hem besin endüstrisinde hem de eczacılıkta kullanılan ve bu özellikleri ile gelecek vadeden bir meyve çeşidi olan aronyanın Bursa’da yetiştiriciliğinin yaygınlaşmasını amaçladıklarını lisana getirdi.

Aygül, şunları söyledi:

“Ahududu, yaban mersini ve aronya üzere bitkilerin üretilmesi ve yaygınlaştırılması için Bakanlığımızın ve Belediye Başkanlığımızın takviyesi ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bugün iki üreticimize toplamda 2 bin aronya fidanı vereceğiz. Aronya; tıbbi, aromatik, antioksidan ve kanser hastalığına karşı olumlu tesire sahip olduğu bilinen değerli bir bitki. Taze ve kuru meyve olarak da tüketilebilmektedir. Birebir vakitte besin bölümünde işleyerek de tüketilebiliyor. Besinlerin renklendirilmesinde ve besin desteği olarak kullanılmaktadır. Ayrıyeten sonbaharda yaprakları renk değiştirebildiğinden süs bitkisi olarak da kullanılabiliyor.”

İl Müdürü Aygül, çiftçilere verilen desteğin devam edeceğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bursa’da vilayet genelinde yaklaşık bin 273 dekar alanda 677 ton aronya üretimi yapılıyor. En fazla üretim 405 ton ile İnegöl ilçemizde. Burayı Karacabey, Mustafakemalpaşa Orhaneli ve Nilüfer takip ediyor. İznik de aronya üretimine çok elverişli bir ilçe, geliştirme imkanı var. Önümüzdeki süreçte projelerimiz devam edecek. İnşallah çiftçilerimizin ünite alandan daha yüksek randıman elde etmelerini sağlamış oluruz. Çiftçilerimizin 8 dekar alan için üretim maliyeti 60 bin civarında. Bunun yüzde 75’i bakanlık yüzde 15’i ise çiftçi dayanaklı. Bakanımız diyor ki, ‘Üretmek sizden, destek bizden’. Bize takviye olan ilçe belediyemize de teşekkür ediyorum.”

Mahmudiye Mahallesi’ndeki fidan dağıtımına, Bursa Vilayet Tarım ve Orman Müdürü Hamit Aygül ile birlikte İznik Belediye Lider Yardımcısı Zeliha Peşte ve üreticiler katıldı. – BURSA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu